TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Budowa fabryki Intela w Polsce zagrożona?

Intel chce zainwestować prawie 20 miliardów złotych w Polce. Związane jest to z budową Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników na Dolnym Śląsku. Inwestycja pod Wrocławiem mogłaby wystartować już w pierwszym kwartale 2024 r. Ale nie wystartuje. Nowy rząd chce renegocjować umowę i ma swoje warunki.

W 2023 r. roku między firmą Intel i polskim rządem zostało podpisane porozumienie w sprawie inwestycji amerykańskiego koncernu w budowę Zakładu Integracji i Testowania Półprzewodników na Dolnym Śląsku. Szacowana jej wartość to 4,6 mld dolarów co daje prawie 20 miliardów złotych.

Wsparciem inwestycji miały być środki z budżetu państwa. Podział wkładu miał wyglądać tak, że Intel wykłada 14 mld zł, natomiast po stronie Polski leżało kolejnych 6 mld zł.  Środki mogłyby częściowo pochodzić z pieniędzy Unii Europejskiej. Wynika to z tego, że budowa zakładów produkujących półprzewodniki wpisuje się w plan Komisji Europejskiej o wzmocnieniu tego sektora.

Inwestycja miała być największą tego typu w kraju i dać pracę dwóm tysiącom osób. Fabryka miała zacząć produkcję w 2027 r.

Opóźnienia w rozpoczęciu inwestycji

Od tego czasu jednak zmieniła się sytuacja polityczna w Polsce i nowy rząd chce renegocjować umowę. Intel nie otrzymał też wymaganej do rozpoczęcia inwestycji akceptacji projektu z KE. Unijne władze nie otrzymały bowiem odpowiedniego wniosku o notyfikację do Brukseli. I nie jest to jedynie opieszałość obecnie urzędującego rządy, ale też poprzedników.

Pierwszy projekt dotyczący przekazania pieniędzy Intelowi przyjęła rada Ministrów w połowie listopada. Chociaż wtedy odpowiedni wniosek przekazał urzędujący wówczas minister cyfryzacji – Janusz Cieszyński, to Mateusz Morawiecki będący premierem nie podpisał uchwały.

Następnie zmiana kadencji w polskim parlamencie wstrzymała dalsze prace nad projektem. Kolejny dokument przyjęto na początku grudnia i tym razem Mateusz Morawiecki złożył odpowiednie podpisy, ale dokumentów nie wysłano do Komisji Europejskiej.

Następne działania należały już do rządu Donalda Tuska. Ten chce renegocjować umowę z Intelem umieszczając w niej więcej środków przeznaczonych na edukację. Amerykański koncert zgodził się na finansowe wsparcie polskich uniwersytetów. Pozostaje do uzgodnienia kwestia tego, jakiej wysokości będą to środki. Odpowiednie współpraca została podpisana z Politechniką Wrocławską, która ma stać się wsparciem dla kadr nowej fabryki Intela.

Wszystko pozostaje jednak w strefie domysłów i spekulacji, bo obecny minister cyfryzacji – Krzysztof Gawkowski – odmawia udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące tego, dlaczego Rada Ministrów zwleka z wysłaniem notyfikacji do KE.

Co się odwlecze…

„Dziennik Gazeta Prawda” wyjaśnia, że obecne zamieszanie z dokumentami nie musi oznacza rezygnacji z inwestycji. Zostało już poczynionych zbyt wiele wysiłków, by Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników na Dolnym Śląsku powstał. Ale kolejne niedotrzymywanie wszystkim elementów proceduralnych na pewno opóźni rozpoczęcie działań w tym temacie.

Inwestycja miała wystartować w pierwszym kwartale 2024 r. i to się już na pewno nie wydarzy. Nawet jeśli niebawem odpowiednie dokumenty zostaną wysłane do KE, ta będzie potrzebować co najmniej kilku tygodni, aby zająć w tej sprawie swoje stanowisko.

Póki co przedstawiciele Intela nie zmienili swoich planów inwestycyjnych. Przekonują oni, że niezależnie od opóźnień fabryka w podwrocławskiej Miękini rozpocznie swoją pracę w 2027 roku.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna, biznes.interia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...