TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ponad 1600 kont szerzy dezinformację w polskim internecie

Państwowy Instytut Badawczy NASK alarmuje, że od początku wojny w Ukrainie wykryto ponad 1600 kont na platformach społecznościowych, których zadaniem było szerzenie dezinformacji.

Ponad 70 proc. obywateli Europy spotkało się w ostatnim czasie z dezinformacją. NASK namierzył w polskim internecie 1592 konta, które zajmowały się powielaniem rosyjskiej propagandy. Żadne z kont nie było jednak botem.

Osoby szerzące dezinforację skupiają się na antagonizowaniu Polaków i Ukraińców oraz zwiększaniu obaw przed wciągnięciem Polski w wojnę. Według tej narracji wprowadzenie stanu wyjątkowego miałoby spowodować ograniczenie prawa obywatelskich.

Analizowane konta działają przede wszystkim na Facebooku i Twitterze, rzadziej na Instagramie. 88 proc. z nich rozpowszechnia fałszywe informacje dotyczące ataku Rosji na Ukrainę, a 81 proc. krytykuje działania związane z pomocą dla uchodźców z Ukrainy.

Tych kont nie ma aż tak wiele, jakby się wydawało – podkreśla Mateusz Mrozek, kierownik działu przeciwdziałania dezinformacji w NASK.

NASK zgłosił władzom ponad 500 publikacji, które nadawały się do szybkiej interwencji władz.

Źródło: Wirtualne Media

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...