TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Pomoc dla Ukrainy nie zwalnia

Wojna w Ukrainie zmobilizowała wiele osób w Polsce do pomagania ludziom z tego rejonu świata. Pojawiły się też zbiórki pieniędzy pozwalające na zakup rzeczy potrzebnych tam na miejscu oraz dla tych, którzy uciekli do Polski. W zbiórkę zaangażowały się również MIŚOT-y.

Zbiórka na pomoc Ukrainie na portalu Siepomaga.pl trwa i ciągle dzięki zebranym w niej pieniądzom dostarczana jest pomoc do potrzebujących osób.

W przyfrontowym Pokrowsku w “kotle donieckim” znajduje się ośrodek pomocy społecznej, do którego dotarły niedawno pakiety żywności oraz środki higieniczne. W ośrodku znajdują się m.in. uciekinierzy z Awdijewki, która była ostrzeliwana zabronionymi pociskami fosforowymi.

Charkowscy strażacy otrzymali natomiast specjalistyczne nożyce ratownictwa technicznego. W czasach pokoju takie narzędzie wykorzystywane jest do wydobywania ofiar z wypadków samochodowych. Podczas wojny wykorzystywane są do wydobywania rannych z gruzowisk zbombardowanych i zawalonych domów, zakładów i magazynów.

Medycy z charkowskiego szpitala mieli natomiast prośbę o cztery defibrylatory AED. Zostały im dostarczone. Będą wspierały działania w szpitalnej Izbie Przyjęć  oraz na oddziałach, na których dotychczas nie było takiego sprzętu.

W centralnej części Ukrainy znajdują się Czerkasy. To tam jest krytyczna infrastruktura kolejowa oraz szpitale i ośrodki, w których udzielana jest pomoc tym, którzy zostali ewakuowani ze wschodu kraju. Do jednego z Czerkawskich szpitali, do którego trafiają ciężko ranni obrońcy Ukrainy, został przekazany sprzęt medyczny.

Udział w zbiórce na rzecz Ukrainy mają także MIŚOT-y poprzez specjalną skarbonkę „MIŚOT dla Ukrainy” pod nią podpiętą. Dzięki niej udało się m.in. zakupić potrzebny sprzęt dla młodzieży z Ukrainy, która została zakwaterowana w hotelu w Janowie Podlaskim, w którym odbywał się Drugi Lokalny Zjazd MIŚOT.

Pieniądze zostały przekazane przez Siepomaga na konto działającej lokalnie Fundacji Leny Grochowskiej, która zorganizowała pobyt dzieci w Janowie Podlaskim.

– Kupiliśmy 20 laptopów, nakładki z cyrylicą na klawiaturę oraz drukarkę ze skanerem – mówi Aneta Żochowska, dyrektorka Fundacji Leny Grochowskiej. – Sprzęt jest już w Janowie Podlaskim, a dzieci korzystają z niego na zasadzie wypożyczenia. Nie darowaliśmy indywidualnie laptopa „na zawsze” dla każdej osoby, ponieważ cały czas ktoś wyjeżdża, a ktoś przyjeżdża. Nie chcemy, aby sprzęt wyjechał, bo za chwilę nie byłoby już tych laptopów, a mają służyć przede wszystkim jako pomoc w nauce. Jeszcze nie wiemy, czy od września dzieci będą uczyły się online czy pójdą do szkół. W tej chwili mamy w Janowie 98 osób, a w kulminacyjnym momencie mieliśmy ich 270, w tym ponad 200 dzieci i młodzieży – wyjaśnia.

Pieniądze nadal można wpłacać, a na pewno przydadzą się na ważny cel, których – jak widać – jest sporo.

Źródło: siepomaga.pl/ukraina

Czytaj także:

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...