TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polski Ład zmienia zasady naliczania składki zdrowotnej w 2022 roku

Jedne z najbardziej kontrowersyjnych zmian, jakie wprowadza Polski Ład to te, które dotyczą składki zdrowotnej. Nowe przepisy zmieniają jej wysokość i sposób naliczania. Nie będzie też można odpisać jej od podatku.

Ministerstwo Finansów zaprezentowało projekt ustawy podatkowej o zmianach w PIT i CIT. Jest to filar Polskiego Ładu. Potwierdziły on koniec odliczeń składki zdrowotnej.

Chociaż jej stopa procentowa nadal będzie na poziomie 9 proc, to od 2022 roku podatnicy nie będą mogli odliczać 7,75% podstawy jej wymiaru od kwoty naliczonego podatku. Brak możliwości takiego odliczenia zwiększy kwotę podatku należnego.

Dla pracowników oznacza to zniwelowanie dwóch zmian, które miały przynieść im największe korzyści. Chodzi o podwyżka kwoty wolnej od podatku z 8 do 30 tys. zł oraz podniesienie progu podatkowego z 85 do 120 tys. zł.

Dlatego ekonomiści mówią, o realnym wzroście obciążenia podatkowego z 17 do 26 proc. lub 24,75 proc.

Koniec ryczałtowej składki zdrowotnej

Zmianą jest także koniec  9-proc. składki na ubezpieczenie zdrowotne liczonej od stałej podstawy. Było to 381,81 zł miesięczne. Od stycznia 2022 roku składka będzie uzależniona od wysokości dochodu.  Każdy przedsiębiorca rozliczający się poprzez podatek liniowy i przekraczający 4242,38 zł dochodu – zapłaci więcej.

Pojawiły się też wątpliwości w przypadku rozliczania składki w przypadku braku dochodu, gdy ryczałtowiec płaci od przychodu. Jednak projekt ustawy to wyjaśnia. Składka zdrowotna przewidywana jest w wysokości jednej trzeciej stawki ryczałtu.

Minimalna składka zdrowotna dla podatników liniowych

W przypadku podatku liniowego 19 proc. ustalono jeszcze dolny próg. Minimalna składka zdrowotna będzie liczona od minimalnego wynagrodzenia.

– Będzie ona działać w sytuacji, kiedy dochody wykazane przez przedsiębiorcę w roku podatkowym będą niższe niż minimalne wynagrodzenie  – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Pojawił się też zapis o konieczności  płacenia składek zdrowotnych przez członków zarządów spółek i fundacji. Będzie to 9 proc. od wynagrodzenia członka zarządu.

Są też przypadku osób opodatkowanych kartą podatkową

– To głównie taksówkarze, hotelarze, fryzjerzy, kosmetyczki czy budowlańcy. Od 2022 roku składka zdrowotna dla nich ustalona ma być na poziomie 9 proc. od średniego wynagrodzenia, bez możliwości odliczenia od podatku – potwierdził wiceminister Sarnowski.

Źródło: pit.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze