TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Media społecznościowe, aplikacje, gry cyfrowe… NASK ostrzega przed nieostrożnym z nich korzystaniem i radzi, jak robić to rozsądnie.

Czy popularne media społecznościowe i gry to tylko rozrywka, czy także zagrożenie? W ramach kampanii „Bezpieczne wakacje w sieci” NASK pokazuje, jak dobrze się bawić i skutecznie omijać zagrożenia.

Badania NASK „Nastolatki 3.0” pokazują, że ponad 80 proc. młodych ludzi korzysta z portali społecznościowych i często ma je zainstalowane w formie aplikacji w smartfonach. Podobne zachowania przejawiają także dorośli.

Jednak jedni i drudzy nie zastanawiają się nad konsekwencjami i mało kto wnikliwie czyta Regulamin i Politykę Prywatności. A w niektórych przypadkach kliknięcia zgody na instalacje aplikacji  wiąże się z przekazaniem wielu danych na swój temat, a czasem także dostępu do aparatu czy geolokalizacji. Dawka wiedzy na temat tego co powinno niepokoić w aplikacjach i jak bezpiecznie z nich korzystać znajduję się do pobrania na stronie:
https://dyzurnet.pl/aktualnosci/wpis/aplikacje-sa-fajne-ale-czy-wiesz-o-nich-wszystko

W 2018 roku przeprowadzono też badania, z których wynika, że  wielu nastolatków gra w dni powszednie w gry cyfrowe. 33,7 proc nastolatków spędza na tej aktywności ponad 2 godziny, a 9,5 proc. ponad 4 godziny. W weekend te dane są jeszcze wyższe. 56,3 proc nastolatków gra wtedy ponad 2 godziny, a 27,6 ponad 4 godziny.

Czy jednak gry to tylko zagrożenie?
– Cyfrowej rozrywce towarzyszy wiele mitów. Postrzegana jest często jako bierna, ogłupiająca, niebezpieczna dla zdrowia. Tymczasem racjonalne korzystanie z gier cyfrowych to nie tylko rozrywka, ale też możliwość zdobywania zaskakująco wielu umiejętności, które wykorzystamy w innych dziedzinach życia. – mówi Marta Witkowska, ekspertka NASK. By uspokoić rodziców, a jednocześnie uwrażliwić ich na to, co powinno niepokoić, powstał poradnik „Nastolatki i gry cyfrowe” do pobrania na stronie:
https://akademia.nask.pl/publikacje

Na stornie znajdują się też inne opracowania, które pomogą rodzicom dowiedzieć się, jak ich dziecko może bezpiecznie korzystać z internetu.

Źródło: informacja prasowa NASK

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...