Połączenie Eutelsat i OneWeb warte 3,4 mld dolarów

20

Francuski Eutelsat łączy się z brytyjskim operatorem satelitarnym OneWeb. Dzięki połączeniu powstanie nowy i silny podmiot w segmencie satelitarnych usług telekomunikacyjnych i medialnych. Wartość tej transakcji to 3,4 mld dolarów.

Zgodnie z niedawnymi informacjami nastąpi połączenie Eutelsat – francuskiego operatora satelitarnego z OneWeb – operatorem brytyjskim. Oznacza to wspólne działanie 36 satelitów GEO – z niskiej orbity okołoziemskiej Eurelsatu i 648 obiektów OneWeb, z których na orbicie znajduje się obecnie 428. Kluczowi udziałowcy podpisali protokół ustaleń prowadzący do wspólnego stworzenia globalnego podmiotu w segmencie łączności.

– Jestem zachwycony, że mogę ogłosić ten nowy i znaczący krok we współpracy między Eutelsatem i OneWeb . Połączenie naszych konstelacji LEO i aktywa GEO pozwoli dostarczyć naszym klientom rozwiązania dla ich potrzeb w jeszcze szerszym zakresie zastosowań – mówi Dominique D’Hinnin, prezes Eutelsatu.

W ramach transakcji akcje OneWeb zostaną wymienione na nowe akcje Eutelsat. Finalnie Eutelsat będzie właścicielem wszystkich udziałów OneWeb. Kwota przedsięwzięcia to 3,4 mld dol.

–  Połączenie to przyspieszy komercjalizację floty OneWeb, jednocześnie zwiększając atrakcyjność profilu wzrostu Eutelsatu. Ponadto połączenie niesie ze sobą znaczny potencjał tworzenia wartości, oparty na zrównoważonym połączeniu synergii w zakresie przychodów, kosztów i nakładów inwestycyjnych. Silne poparcie strategicznych udziałowców obu stron jest świadectwem ogromnej szansy, jaką daje to połączenie oraz wartości, jaka powstanie dla wszystkich interesariuszy. To naprawdę zmiana gry dla naszej branży – zaznacza szef Eutelsatu.

Źródło: wirtualnemedia.pl