TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polacy nie chcą wracać do biur. Wolą pracować zdalnie lub hybrydowo

Pandemia wymusiła pracę online na niespotykaną dotąd skalę. Teraz następuje powrót do biur, ale nie odbywa się on bez przeszkód. 86 proc. Polek i Polaków pracujących zdalnie lub hybrydowo deklaruje, że nadal chce wykonywać obowiązki w ten sposób.

Badania Prauj.pl pokazują, że nie jesteśmy chętni do powrotu do biur. Wolimy pracować zdalnie lub chociaż hybrydowo, gdy przynajmniej część dni pozostajemy w domu.

86 proc. osób pracujących nadal zdalnie lub hybrydowo w marcu 2022 r. chciałoby pracować na tych zasadach przez kolejne 1-2 lata. Ponad 50 proc. osób zapewnia też, że aplikowałoby do firmy, która pozwala na wybór formy pracy.

Podczas wdrażania powrotu do biur 34 proc. osób nadal wykonywało pracę zdalnie lub  hybrydowo. Około 30 proc. pracowało już całkiem w siedzibie firmy.

Nawet w miejscach, w których wciąż praca odbywa się w modelu hybrydowy, zwiększa się udział tej wykonywanej w biurze. W marcu 2022r. około 60 proc. osób pracowało poza firmą jedynie połowę etatu.

Pracujący hybrydowo najchętniej do biura wybierają się w poniedziałek. Tak deklaruje 46 proc. badanych. Najmniej chętnie pojawiają się w firmie w piątki – 9 proc. czy weekendy – 2 proc.

Istotne są dla nas także takie kwestie, jak dofinansowanie pracy zdalnej. 61 proc. kandydatów twierdzi, że to byłoby argumentem przemawiającym za zatrudnieniem w danej firmie. Wybranie dowolnego modelu pracy też jest wysoko, bo mówi o nim 54 proc. badanych. Gotowość firmy do zatrudniania osób spoza jej lokalizacji jest ważna da 50 proc. osób.

Pośród zalet pracy zdalnej najistotniejsza okazała się oszczędność czasu na dojazdy oraz  mniejsze wydatki.

Pojawiły się także wady takiego rozwiązania. 48 proc. uznaje za nie trudności z oddzieleniem pracy i życia osobistego, natomiast 43 proc. skarży się na rzadkie kontakty ze współpracownikami.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...