TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy rosyjski RuStore zastąpi zachodnią konkurencję?

RuStore to rosyjski sklep z aplikacjami uruchomiony przez grupę internetową VK. Ma być odpowiednikiem Google Play i App Store.  To kolejny krok na drodze do odcięcia Rosji od reszty świata obrębie internetu.

Google i Apple są największymi sklepami z aplikacjami na świecie. Jednak po ataku Rosji na Ukrainę ograniczyły one rosyjskiej stronie dostęp do swojej oferty.

Kreml od dłuższego czasu pracuje nad rozwojem krajowych alternatyw cyfrowych i odcięciem Rosji od reszty świata w przestrzeni internetowej. Dlatego odpowiedzią na ruch sklepów z aplikacjami było powołanie do życia własnego odpowiednika – RuStore.

Rosyjski sklep został stworzony ze wsparciem Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego, Komunikacji i Mediów. Współpracowały przy nim Yandex, największy bank w kraju- Sbierbanku oraz firma Kaspersky Lab.

– Stworzenie rosyjskiego sklepu z aplikacjami jest niezbędnym zadaniem, podyktowanym warunkami rynkowymi – powiedział Maksut Szadajew, minister komunikacji i mediów.

Na razie wersja beta RuStore dostępna jest dla użytkowników Androida. W momencie uruchomienia zawierała 100 aplikacji, w tym usługi rządowe. Ale każdego dnia dodawane są kolejne.

– Jestem pewien, że RuStore będzie cieszył się zainteresowaniem zarówno wśród użytkowników, jak i deweloperów. Ma wszystko, czego potrzeba, by stać się największym rosyjskim sklepem z aplikacjami – zapewnił prezes VK Vladimir Kiriyenko.

Źródło: dobreprogramy.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...