TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Ceny prądu są kolejnym elementem przemawiającym za chmurami

Dotychczas to koszty specjalistów były głównym obciążeniem firmowych data center. Nakłaniały one do decyzji o rozwiązaniach chmurowych. Teraz dochodzą do tego rosnące koszty energii elektrycznej.

Raport Intela i OVHcloud wskazuje, że pod koniec 2021 r. 87 proc. badanych firm miało własne centra danych.  88 proc. firm, które nie korzystały z chmury, nie zamierzały tego robić.

Jednak teraz wzrastające ceny energii elektrycznej mogą tę decyzję zmienić.

Dotychczas główne koszty w usługach IT stanowili specjaliści oraz oprogramowanie i wyposażenie w serwery. Teraz najwyższym kosztem może okazać się cena prądu. Rok do roku ten koszt wzrósł o 95 proc. i może jeszcze wzrosnąć.

– W czasach, w których ceny prądu drastycznie i szybko rosną, racjonalnym posunięciem jest szukanie oszczędności. Być może kryzys energetyczny zainspiruje przedsiębiorstwa do szybszego przeniesienia zasobów do chmury – mówi Robert Paszkiewicz odpowiedzialny za region Europy Środkowo – Wschodniej w OVHcloud.

Własna struktura to zasilanie jej 24 godziny na dobę przez cały tydzień. OVHcloud wylicza, że zasilanie jednej szafy wyposażonej w 10 przeciętnych serwerów wymaga przyłącza elektrycznego 2,4 kW. Do tego należy doliczyć koszty zużycia energii przez klimatyzatory, które mogą stanowić  połowę tych potrzebnych na utrzymanie serwerowni.

OVHcloud wylicza także, że lokalne data center mają niższą efektywność energetyczną niż dostawcy usług. W lokalnych nawet połowa pobranej energii może być wykorzystywana bezproduktywnie. Oznacza to PUE przekraczające niekiedy 2,0. W chmurowych data center PUE sięga nawet 1,09, a to wskazuje na znaczne oszczędności w tym zakresie.

Źródłó:crn.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...