TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Podwyżki cen adresów w domenie .com

Od drugiej połowy 2020 r. za adres w domenie .com trzeba będzie zapłacić o 7 proc. więcej. Ceny domen były zamrożone od 2012 r. Decyzję tę zniesiono pod koniec 2018 r. To nie koniec zmian. Od 2026 r. ceny zaczną rosnąć w jeszcze większym stopniu.

Na mocy postanowienia amerykańskiej Narodowej Administracji Telekomunikacji i Informacji (US National Telecommunications and Information Administration) od 2012 r. ceny domen .com były utrzymywane na tym samym poziomie. Pod koniec 2018 r. rząd USA porozumiał się z  Versign, przedłużając firmie prawo do administrowania tą domeną, jak również znosząc ograniczenia cenowe.

– W tej umowie Versign uzyskał też zgodę na podnoszenie cen za utrzymanie domeny .com o maksymalnie 7 proc. każdego roku przez cztery kolejne lata, a potem przychodzi dwuletni okres zamrożenia cen. Okres podwyżek rozpoczyna się w 2020 roku i potrwa do 2023 roku. Do 2025 ceny zostaną zamrożone, ale od 2027 przez cztery lata znowu będą rosły o 7 proc. każdego roku. I tak dalej. Wdrożenie tego mechanizmu wymagało zgody ICANN, co praktycznie już się stało” – mówi Elżbieta Kornaś, brand manager serwisu Domeny.pl.

Przedstawicielka Domeny.pl, zdradza, że ICANN już w czerwcu minionego roku wyraził zgodę na zniesienie ograniczenia cen dla domen najwyższego poziomu (gTLD), w tym m.in. .org czy .com. Decyzję tę motywują rosnącą konkurencją ze strony tzw. domen z nietypowymi rozszerzeniami (new gTLD).

ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers, czyli Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów) za oficjalną zgodę na wdrożenie poprawek otrzyma od Verisgn 20 mln dolarów, które wypłacane będą przez 5 lat. Co roku organizacja otrzymywać będzie 4 mln dolarów.

– Dla Verisgn to kropla w morzu korzyści, jakie osiągnie dzięki uwolnieniu cen na domenę .com – zauważa Elżbieta Kornaś.

Według danych Domeny.pl, obecnie w internecie jest zarejestrowanych ponad 146 milionów domen z rozszerzeniem .com.

Źródło: Domeny.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...