TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Podsumowanie XIX Konferencji KIKE

Za nami XIX Konferencja, podczas której dyskutowano o tym co się dzieje na rynku i w Izbie. Obecnie jest to największe wydarzenie dla ISP. Dziewiętnasta edycja zgromadziła 679 uczestników, z czego 50% stanowili właściciele i pracownicy lokalnych firm telekomunikacyjnych.
Nowe władze Izby zostały wybrane w czerwcu br. Była to pierwsza konferencja za ich kadencji. Była to również pierwsza konferencja z tak dużym udziałem przedstawicieli administracji publicznej – Piotra Woźnego z MC, Elizy Pogorzelskiej z CPPC, Joanny Antczak oraz Agnieszki Gładysz z UKE. Pojawiło się wiele nowości, szczególnie dla Członków KIKE: Before Party, dedykowane panele, bezpłatne porady prawne. Formuła ta spotkała się z bardzo pozytywnym przyjęciem, chcemy ją kontynuować w kolejnych edycjach konferencji.
Oficjalne otwarcie oraz pierwsze prelekcje
Piotr Marciniak, Andrzej Owczarek, Łukasz Biedroński oraz Mariusz Waniczek oficjalnie rozpoczęli dziewiętnastą Konferencję KIKE. Przywitali zgromadzonych gości i zaprosili na ciekawe prelekcje, warsztaty i panele. Następnie prezes Izby wraz z Anną Stec opowiedzieli o nowościach w KIKE. Omówili tematykę trzeciego numeru „KIKE#News” oraz przekazali informacje co wkrótce znajdzie się na portalach kike.pl oraz w SEZ-ie. Podkreślono, że KIKE postanowiła wrócić do formuły z poprzednich konferencji i przygotowała kilka paneli wyłącznie dla Członków KIKE.
Pierwszą prelekcję wygłosił gość specjalny XIX Konferencji KIKE Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji. To wystąpienie zgromadziło wielu uczestników, którzy byli zainteresowani poznaniem planów MC wobec ISP. Piotr Woźny podsumował I konkurs POPC. Podpisano 84 umowy na kwotę 286 mln zł, z czego 72 umowy zostały zawarte z MŚP. Podsekretarz stanu w MC przedstawił również koncepcję uruchomienia instrumentów zwrotnych dla MŚP. Decyzje w tym zakresie powinny zapaść do końca 2016 r. i prawdopodobnie obejmować poręczenia i pożyczki dla MŚP. Następnie gość specjalny odpowiadał na pytania uczestników, którzy m.in. dopytywali o III konkurs POPC i jakie są plany MC wobec lokalnych operatorów telekomunikacyjnych.
Na liczne pytania uczestników odpowiadała również Eliza Pogorzelska, dyrektor departamentu inwestycji szerokopasmowych w CPPC. Wątpliwości ISP budzą punkty adresowe na mapach białych plam. Do MC wpłynęło już 70 tys. zgłoszeń z zastrzeżeniami. Ministerstwo każde zgłoszenie analizuje i rozpatruje. Czy z tego powodu wydłuży się II konkurs POPC, który powinien zakończyć się w styczniu 2017 r.? Jest to możliwe, jeżeli zmiany będą bardzo duże. W przypadku drobnych zmian termin rozstrzygnięcia konkursu nie ulegnie zmianie.
Pierwszego dnia konferencji odbyła się prelekcja Joanny Antczak z UKE o Punkcie Informacyjnym ds. Telekomunikacji (PIT). Jest to narzędzie, które zapewni przedsiębiorcom telekomunikacyjnym dostęp do informacji UKE. W PIT znajda się m.in: informacje o procedurach, przepisach, stawki za zajęcie pasa drogowego, linki do stron z warunkami dostępu do infrastruktury, dane o infrastrukturze technicznej, możliwej do wykorzystania przy budowie sieci telekomunikacyjnych oraz dane z systemu SIIS.
Prelekcję wygłosił również Krzysztof Kacprowicz, z zaprzyjaźnionej organizacji zrzeszającej operatorów sieci kablowych – Mediakomu. Omówił funkcjonalność narzędzia Geoportal 2, wskazując jakie dane operatorzy mogą pozyskać z tego portalu.
Eugeniusz Gaca, z KIGEiT-u, omówił projekt Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego. Wprowadzenie tego kodeksu będzie wiązało się z koniecznością zmiany kilkudziesięciu ustaw. Projekt budzi wiele obaw i wątpliwości, może kolidować z Megaustawą, a tylko MC wysłało ponad sto uwag do KUB. Temat KUB był wielokrotnie poruszany w trakcie konferencji.
Panele tylko dla Członków KIKE
Podczas dwóch dni trwania konferencji odbyły się panele, na które wstęp mieli wyłącznie przedstawiciele firm zrzeszonych w Izbie.
Łukasz Biedroński, członek Zarządu, przedstawił co wkrótce znajdzie się w nowym panelu członka KIKE oraz w SEZ-ie. Wśród nowości znajdą się m. in.: dostęp do płatności, możliwość bezpośredniego zapisu na szkolenia Akademii KIKE oraz na konferencję, dostęp do opracowań oraz nowe funkcjonalności portalu SEZ. Łukasz Biedroński poinformował o tym, iż portal ruszy już wkrótce. Zachęcił również Członków Izby do zgłaszania swoich pomysłów mogących ulepszyć funkcjonowanie SEZ-u. Portal ma elastyczną formułę pozwalającą na wprowadzanie zmian.
Coraz większa liczba ISP przekształca się w spółki kapitałowe lub rozważa taką możliwość. W wielu przypadkach samo przekształcenie się nie wystarcza. Należy powołać zarząd spółki, wycenić majątek lub wartość firmy. Przed rozmowami z prawnikami operatorzy często przyjmują iż takie przekształcenie gwarantuje bezpieczeństwo prywatnego majątku. Tak jednak nie jest. Katarzyna Orzeł w formie warsztatowej opowiedziała członkom Izby jak przygotować się do takiego przekształcenia, jaki kształt powinien mieć zarząd i czy warto powołać radę nadzorczą.
Współpraca międzyoperatorska w modelu hurtowym
Drugiego dnia konferencji odbył się bardzo ciekawy panel z udziałem przedstawicieli dużych i małych operatorów telekomunikacyjnych (Orange, UPC, Inei, Kolnetu i Multiplaya). Moderatorem spotkania był Łukasz Dec z Telko.in. Dyskutowano o współpracy między operatorami w modelu hurtowym. Zaproszeni paneliści są entuzjastami tego rozwiązania. Uważają, że duplikowanie istniejącej infrastruktury światłowodowej nie ma sensu. Orange, największy operator w Polsce, tam, gdzie jest to możliwe stara się współpracować z lokalnymi ISP i korzystać  z ich łączy na zasadzie „odwróconego BSA”.  Taka współpraca jest dla obu stron korzystna. Operator alternatywny nie musi budować swojej sieci, a operator infrastruktury podnosi poziom utylizacji wybudowanej infrastruktury. Kolnet przedstawił koncepcję współpracy lokalnych operatorów między sobą i zachęcał do powielania tego modelu przez innych ISP.
– Nasze sieci to jest nasz największy skarb, ponieważ w przyszłość większość z nas, ISP, będzie głównie operatorami infrastruktury. To jest coś, co nas wyróżnia. Nie jesteśmy w stanie konkurować z dużymi, nie mamy aplikacji, ekstra usług – mówił Andrzej Owczarek z Multiplaya.
Kancelarie tajne, GRAP – co KIKE robi dla firm zrzeszonych w Izbie
Piotr Marciniak podkreślał, że lobbing to niezwykle skomplikowane i czasochłonne zajęcie. GRAP regularnie uczestniczy w spotkaniach w Ministerstwie Cyfryzacji, UKE, czy innych instytucjach. Prezes KIKE pokazał ile stanowisk, pism i interwencji przygotowała Izba w związku z II naborem POPC, konsultacji projektu Kodeksu Urbanistyczno-Budowlanego, obowiązków ISP związanych z ochroną informacji niejawnych. KIKE jest najczęściej cytowaną w mediach branżowych izbą gospodarczą branży telekomunikacyjnej. Działania Izby muszą mieć długoterminowy horyzont czasowy, wymagają cierpliwości i uwzględniania różnorodnych argumentów branży oraz administracji.
Michał Podkański oraz Anna Stec przedstawili obowiązki operatorów telekomunikacyjnych związanych z ochroną informacji niejawnych. Ta prelekcja wzbudziła spore zainteresowanie i ciekawą dyskusję w zakresie utworzenia przez KIKE, dla firm zrzeszonych w Izbie, kancelarii tajnej mającej na celu zapewnienie im możliwości realizacji obowiązków wynikających z prawa. Zdecydowana większość zgromadzonych wyraziła chęć uczestnictwa w tym projekcie. Już w połowie grudnia należy spodziewać się dalszych informacji na ten temat.
Kolejna, 20. konferencja KIKE odbędzie się w maju w hotelu Ossa w Rawie Mazowieckiej.
Sponsor złoty: Nelrodata
Sponsorzy srebrni: Exatel, BKT Elektronik, Red Clover, AVM, Ex.T, Evio. xBest, VSS, TP-Link, GDATA
Sponsorzy brązowi: Orange, Wasko, Cyberteam, Batna Anteny24, SGT, Impakt, Vector Solutions, Asseco, ING, LoVo, Rateart, Asseco, Avios, IT Partners Telco, C&C Solution Partner.
Sponsorzy: Gammbud, Solarix, Teleoptics, Telkom Telmor, Mantar, Interlab, Alfa Extranet, D-Link, LigoWave, Emitel, Acnet, S-Optix, FCA, IQCST, UPC, 3S, Easycall, Falesia Systemy, Tilgin, Extreme by Veracomp, Infradata, Salumanus, Juniper, Fly Mobile, Flowmon, Wisat, BEiKS.
Patroni honorowi: Ministerstwo Cyfryzacji, Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Patroni medialni: Dziennik Internautów, Telekabel & digital tv, RPkom.pl, Capital24tv, Okablowani.pl, ICT Professional, SatInfo24, itB Legal, Polska Szerokopasmowa, TV Sat Magazyn, TV Lider.

Michal.Koch
Michal.Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...