TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Platforma cyfrowa z widmem bankructwa

Operator satelitarny EchoStar wciąż ma problemy finansowe. Nie pomogło połączenie z platformą cyfrową Dish Network. Firma ma1,98 miliarda dolarów długu, który musi uregulować do listopada. Niestety dyrektor generalny Hamid Akhavan przewiduje, że to nie koniec problemów i w tym roku pojawią się dalsze straty. To prosta droga do bankructwa platformy.

Platforma cyfrowa Dish Network w pierwszym kwartale 2024 r. straciła 348 tys. abonentów. Jej serwis streamingowy Sling TV stracił 135 tys. klientów. Dlatego EchoStar, które możliwe, że liczyło na lepsze wyniki po połączeniu z Dish Network musi liczyć się z możliwością bankructwa.

Platformy satelitarne i cyfrowe z problemami finansowymi

Problemy, które odnotowuje platforma, są wspólne dla innych przedstawicieli branży. Coraz większa dostępność szybkiego internetu także na terenach wiejskich w USA za sprawą 5G czy Starlink sprawia, że sytuacja platform satelitarnych i cyfrowych się pogarsza. Remedium miała być fuzja EchoStar i Dish Network, ale okazała się zbyt mało skuteczna.

– Ponieważ nie mamy pieniędzy na finansowanie naszej działalności przez co najmniej dwanaście miesięcy, istnieją poważne wątpliwości co do naszej zdolności do kontynuowania działalności. Obecnie nie mamy niezbędnych środków pieniężnych w kasie i/lub prognozowanych przyszłych przepływów pieniężnych, aby sfinansować działalność w czwartym IV kwartale roku i obsługę zadłużenia w listopadzie 2024 roku – informuje Hamid Akhavan, dyrektor generalny EchoStar.

W czyje ręce wpadnie flota satelitów?

Opracowywane są różne sposoby spłaty zobowiązań i poprawy sytuacji finansowej. Świadomość trudnej sytuacji ma także Charlie Ergan, właściciel firmy. Po raz drugi w historii nie był on jednak obecny podczas telekonferencji z analitykami. Widocznie nie musi w niej uczestniczyć, by wiedzieć, że nie jest dobrze. Analityk Craig Moffett z MoffettNathanson przewiduje bankructwo firmy w ciągu najbliższych 4-6 miesięcy.

Duża wartość ma flota satelitarna EchoStar, która po bankructwie firmy pozostanie do przejęcia. Jednak według Moffetta trudno będzie jąspsrzedać operatorom jak AT&T, Verizon czy T-Mobile. Na świecie może być dwóch czy trzech potencjalnych oferentów na flotę. Może być to luksemburski operator satelitarny SES. Obecnie jest on obciążony sporymi wydatkami z uwagi na połączenie z Intelsatem. Żeby wykorzystać możliwość, jaką daje sprzedaż floty satelitów na uregulowanie zobowiązań firmy i trudności w atrakcyjnym przeprowadzeniu takiej transakcji, władze EchoStar chcą dążyć do przedłużenia terminu, w którym muszą uregulować zobowiązania.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...