TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Polska znowu liderem w otwieraniu danych publicznych

Każdy rok to większe zapotrzebowanie na dane. Bezpieczny dostęp do otwartych danych publicznych to wzrost innowacyjności gospodarki i jakości życia społeczeństwa. W Polsce urzędy udostępniają dane w portalach danych, a centralnym punktem dostępu do nich jest portal dane.gov.pl. Odbywa się to tak sprawnie, że po raz kolejny znaleźliśmy się na czele rankingu Komisji Europejskiej „Open Data Maturity”.

W rankingu Komisji Europejskiej „Open Data Maturity” oceniana jest dojrzałość krajów w zakresie otwierania danych publicznych.

– Dane publiczne to fundament nowoczesnego państwa – transparentnego, otwartego na obywatela i jego potrzeby, państwa cyfrowego. Umożliwiają tworzenie nowych, innowacyjnych rozwiązań – podkreśla wicepremier, minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski. – To nasze powietrze w sieci. Pozwalają nam efektywnie korzystać z internetu, weryfikować informacje i rozwijać kompetencje cyfrowe zarabiać. Jesteśmy najlepsi w Europie, zaraz za Francją. Liderujemy w zakresie otwierania danych – mówi Krzysztof Gawkowski, wicepremier i minister cyfryzacji.

Dane.gov.pl to adres internetowy, ale też ludzie, którzy od lat zbierają dane i dostarczają je do portalu. Chociaż to Ministerstwo Cyfryzacji koordynuje proces, to publikacja danych w portalu to praca każdego urzędu administracji rządowej i samorządowej. Ważnymi osobami są też Pełnomocnicy do spraw otwartości danych, którzy powołani są w każdym ministerstwie.

Dobre wyniki Polski w otwieraniu danych

Komisja Europejska prowadząca badanie „Open Data Maturity” docenia działania Polski w zakresie otwierania danych. Badanie ocenia postępy oraz poziom dojrzałości krajów europejskich w zakresie otwierania danych publicznych.

W ostatniej jego edycji Polska awansowała na 2. miejsce zestawienia i znajduje się tuż za Francją. Przy ocenie krajowych portali danych – jakim w naszym kraju jest dane.gov.pl – wyprzedziliśmy 34 inne kraje i zajęliśmy pierwsze miejsce.

– 10 lat temu stworzyliśmy portal, aby każdy obywatel miał szybki dostęp do danych publicznych. Ostatnie lata pokazały znaczne wzmocnienie procesu otwierania danych, a ich efekt widoczny jest zarówno w samym portalu, jak również w wynikach międzynarodowych rankingów. Zapewniam, że będziemy skutecznie realizować politykę otwartości danych,  która wspiera zmiany społeczne, gospodarcze i kulturowe – podsumowuje Anna Gos, Dyrektorka Departamentu Zarządzania Danymi w Ministerstwie Cyfryzacji i Pełnomocniczka Ministra do spraw otwartości danych.

Źródło: gov.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...