Panel GRAP na Wirtualnej Konferencji KIKE

594

Wirtualna Konferencja KIKE dobiega końca. Jednym z ostatnim paneli dyskusyjnych było wystąpienie Grupy Roboczej ds. Kontaktów z Administracją Publiczną.

Skład Grupy na VKIKE przedstawiał się następująco: Karol Skupień – prezes zarządu KIKE, Konrad Baranowski – wiceprezes zarządu KIKE, Ewelina Grabiec – radca prawny / Kancelaria itB Legal, Łukasz Bazański – radca prawny / Kancelaria itB Legal, Tomasz Bukowski – ekspert ds. regulacji / Kancelaria Prawna MEDIA, oraz Piotr Wiąckiewicz – ekspert ds. PO PC, KIKE / ISP Link.

Największym projektem GRAP jest projekt legistacyjny: tworzenie całkowicie nowego prawa komunikacji elektronicznej.

Mecenas Ewelina Grabiec powiedziała, że prace nad nowym prawem przebiegały we współpracy z innymi organami i jednostkami, które są właściwe do zagadnień telekomunikacyjnych. Nowa wersja projektu ustawy ma ukazać się w lipcu i może zawierać już część postulatów branży. Celem prac jest dostosowanie prawa do praktyki.

Dodatkowo, Grupa kształtuje i propaguje rozwiązania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Częścią tych zadań ma być kwestia zwalczania nadużyć dotyczących operatorów telekomunikacyjnych. O nadużyciach opowiedziano też podczas osobnej prelekcji na Konferencji.

Tomasz Bukowski omówił fragment spotkania dotyczący sprawozdawczości. Przyznał on, że operatorzy telekomunikacyjni nie załapali się na środki pieniężne płynące z Tarczy Antykryzysowej. Konrad Baranowski i Piotr Wiąckiewicz poruszyli temat finansowania sieci, pożyczek szerokopasmowych i korzystania ze środków unijnych. GRAP zgodnie potwierdzili, że wpływ na znaczną część ich działań miała pandemia.