TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prelekcja o nadużyciach telekomunikacyjnych na Wirtualnej Konferencji KIKE

Podczas drugiego dnia Wirtualnej Konferencji KIKE poruszono tematykę nadużyć telekomunikacyjnych w rozliczeniach pomiędzy operatorami. Prelegenci próbowali znaleźć odpowiedź na pytanie czy zwalczanie nadużyć telekomunikacyjnych wymaga specjalnych regulacji prawnych.

Prowadzący panel, Tomasz Bukowski, ekspert ds. regulacji / Kancelaria Prawna MEDIA, rozpoczął rozmowę od definicji terminu nadużycia telekomunikacyjnego. Propozycją Ministerstwa Cyfryzacji jest, aby owe nadużycia były definiowane jako świadczenie lub korzystanie z usługi telekomunikacyjnej lub korzystanie z infrastruktury telekomunikacyjnej, urządzeń końcowych niezgodnie z ich przeznaczeniem, zawartymi umowami, obowiązującymi przepisami prawa, albo obowiązującymi normami technicznymi, którego celem lub skutkiem jest osiągnięcie przez jakikolwiek podmiot korzyści majątkowej lub wyrządzenie szkody przedsiębiorcy telekomunikacyjnemu lub użytkownikowi.

Wyróżnić możemy nadużycia:

  • przeciwko abonentom: phishing, generowanie połączeń na numery o podwyższonej opłacie,
  • przeciwko operatorom: generowanie sztucznego ruchu lub podmiana np. numeru.

Najczęstszym sprawcą jest zagraniczny operator lub abonent/haker.

Tomasz Bukowski stwierdził, że tzw. fraudy są niezwykle trudne do zidentyfikowania oraz do przeprowadzenia dochodzenia i zbierania dowodów. Konieczna jest współpraca operatorska. Propozycją PIIT jest szersze uprawnienie dla operatorów do jednostronnego identyfikowania fraudu, a resort cyfryzacji postuluje, by to Prezes UKE pełnił rolę śledczego i superarbitra w zakresie wykrywania i blokowania nadużyć.

Uzupełnieniem panelu była dyskusja prowadzona przez Tomasza Bukowskiego, Pawła Gacka, prezesa zarządu ENTER T&T Sp. z o.o oraz Pawła Krzemińskiego z Cyfrowych Systemów Telekomunikacyjnych Sp. z o.o. dotycząca nadużyć telekomunikacyjnych uderzających w członków KIKE i ich zwalczania.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...