Pakiet zmian podatkowych w prekonsultacjach. Skorzystają także MŚP

Ministerstwo Finansów przedstawiło do konsultacji pakiet ulg dla biznesu. Są to m.in. ulga IPO, Estoński CIT 2.0. czy ulga konsolidacyjna pomagająca w restrukturyzacji po pandemii.

Jedną z proponowanych zmian jest ta, która dotyczy firm wchodzących na giełdę lub inwestujących w giełdowego debiutanta.

Jednym z elementów pakietu poddanego prekonsultacjom są rozwiązanie dla firm, które chcą wejść na giełdę i dla tych, którzy w giełdowego debiutanta będą inwestowali.

– Ulga na IPO pomoże firmom w podjęciu decyzji o wejściu na giełdę. To skuteczny sposób na znalezienie dodatkowych środków na rozwój. Wejście na giełdę oznacza jednak koszty związane z przekształceniem organizacji, opracowaniem oferty czy działaniami marketingowymi. Takie wydatki zostaną wliczone w koszty w 150%. Ulga na IPO jest w Polsce bardzo potrzebna, bo potencjał giełdy nie jest wystarczająco wykorzystany przez mniejszy biznes – mówi wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Debiutanci ponoszą koszty przygotowawcze, przekształcające organizację czy związane z działaniami marketingowymi. Ulga ma ułatwić ponoszenie tych kosztów. Wydatki te będą mogły być zakwalifikowane w kosztach w wysokości 150 proc.

To rozwiązanie to także propozycja dla inwestorów. Obecnie pieniądze zarobione na giełdzie obciążone są 19 proc. podatkiem Belki.  Nowe rozwiązanie gwarantuje, że kupując akcje startującej spółki i zachowując je przez 3 lata, nie zapłaci się podatku od ich sprzedaży.

Inną propozycją jest Estoński CIT – ryczałt o dochodów spółek kapitałowych. Ma on wejść od stycznia 2022 roku. Zniesiony zostanie także limit przychodów firmy na poziomie 100 mln zł, dlatego będzie z tego mogła korzystać każda spółka, niezależnie od jej wielkości.

Pozostaną utrzymane warunki związane z prowadzeniem w Polsce realnego biznesu oraz prosta struktura właścicielska – ograniczenie kręgu udziałowców.

– Od stycznia przyszłego roku w Polsce funkcjonować będzie Estoński CIT 2.0. Zlikwidujemy 3 z 5 warunków wejścia w ten sposób opodatkowania. Nie wystąpi również konieczność zapłaty podatku w momencie wejścia do systemu estońskiego. Wcześniej mogła ona wynikać z korekty wyniku finansowego. Proponujemy, żeby był on płacony jedynie jeśli firma zdecyduje się na bardzo szybkie wyjście z ryczałtu. Jeśli zostanie nim przez 4 lata, podatku nie zapłaci, zobowiązanie podatkowe z tego tytułu wygaśnie. Co ważne, podatku na wejściu nie zapłacą również jednoosobowe działalności gospodarcze, które przekształcą się w spółkę kapitałową – zaznacza Jan Sarnowski.

W propozycja, z których mogą skorzystać MŚP są także  tez z pakiety wspierającego konsolidację.

Upadłość firmy spowodowana chwilowymi problemami może oznaczać stratę dla całego otoczenia biznesowego. Dzięki fuzji połączonej z częściową restrukturyzacją, można tego uniknąć.

– Firmy potrzebują wsparcia, które pozwolą im sprawnie przeprowadzić procesy konsolidacyjne. Stąd propozycja ulgi – wyjaśnia wiceminister Sarnowski.

Teraz trwają prekonsultacje proponowanych zmian.

Uwagi i opinie można zgłaszać na adres sekretariatDD@mf.gov.pl do 25.06.2021 r.

W przypadku osób fizycznych konieczne jest wyrażenie zgody na przetwarzanie danych osobowych.

 Klauzula Informacyjna Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej dotycząca przetwarzania danych osobowych znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

Źródło: gov.pl

Czytaj także: