TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Osiedle Bocianek w Kielcach walczy z masztem telekomunikacyjnym

Maszt telefonii komórkowej o wysokości 37 metrów ma stanąć na osiedlu Bocianek w Kielcach. Mieszkańcy się na to nie zgadzają i rozpoczynają walkę z budowlą. Nie przekonują ich argumenty o lepszym zasięgu i dostępie do szybkiego internetu.

Pod koniec kwietnia pojawiła się informacja o planowanej budowie masztu telekomunikacyjnego na terenie osiedla Bocianek. Informacja dotycząca konstrukcji mającej powstać u zbiegu ulic Konopnickiej, Świętokrzyskiej oraz Alei Solidarności zawisła na tablicach informacyjnych. Za maszt odpowiada P4 – operator Play.

– Zainteresowane strony, a więc mieszkańcy osiedla Bocianek mogą się zapoznać w urzędzie miasta z aktami sprawy i wypowiedzieć się na temat planowanej inwestycji, ale ich głos nie będzie brany pod uwagę przy wydawaniu decyzji – informuje Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc – Po ostatniej zmianie przepisów, budowa stacji bazowej nie wymaga decyzji środowiskowej, w związku z tym prezydent nie dysponuje narzędziami prawnymi, które pozwoliłyby na nie wydanie decyzji lub odmówienie realizacji tej inwestycji – dodaje.

Mieszkańcy jednak uważają, że urząd miasta powinien ich bezpośrednio poinformować o planach budowy, a nie powinni dowiadywać się tego sami różnymi kanałami.

– Temat dotyczący powstania masztu telefonii komórkowej jest nam znany, ale niestety nie zostaliśmy poinformowani bezpośrednio przez urząd miasta, a dowiedzieliśmy się o tym z ogłoszenia umieszczonego przez urzędników ratusza na tablicy przy wejściu do budynku spółdzielni – stwierdza Paweł Kubicki, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Bocianek.

Kubicki informuje również, że inwestor zwracał się do spółdzielni o wydanie zgody na budowę masztu. Ale chociaż maszt miał stanąć na terenie osiedla, to w innej lokalizacji.

– Maszt miał być wówczas wybudowany w rejonie parkingu strzeżonego przy pawilonach handlowych na ulicy Staffa. Ze względu na bliskość budynków mieszkalnych oraz dostęp do Internetu odmówiliśmy wówczas zgody na realizację takiej inwestycji. Teraz również podejmiemy wszystkie możliwe działania, aby nie dopuścić do powstania masztu w proponowanej lokalizacji –  wyjaśnia Kubicki.

Mieszkańcy osiedla nie chcą w bezpośrednim sąsiedztwie swoich mieszkań masztu telekomunikacyjnego. Nie zmieniają zdania w związku z tym, że budowla ma poprawić zasięg w okolicy oraz umożliwić dostęp do szybkiego internetu.

– Ewentualne powstanie stacji bazowej telefonii komórkowej jest bardzo niekorzystne zarówno dla nas mieszkańców, jak i wizerunku całego osiedla. W bliskim sąsiedztwie osiedla są co najmniej dwa takie maszty, a na terenie Bocianka nie ma żadnych problemów z zasięgiem, dlatego powstanie kolejnego nie jest potrzebne. Będziemy protestować w tej sprawie – mówią.

To kolejny spór o maszt telekomunikacyjny, który nie różni się od innych w całym kraju:

Nie wiadomo, jak tym razem skończy się walka mieszkańców z budową i czy operator postawi maszt w planowanej lokalizacji czy może ją zmieni. Do takiego porozumienia pomiędzy mieszkańcami i operatorem telekomunikacyjnym doszło niedawno w Lipnicy:

Źródło: radiokielce.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze