TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

OBNAŻAMY REKLAMY – LIMITY w Internecie mobilnym

W ofercie polskich operatorów znajdziemy wiele wariantów usług Internetu mobilnego. Są to często pakiety zawarte w abonamencie bądź też osobne oferty dla użytkowników tabletów, notebooków itp. Wybierając jeden z pakietów danych (tak właśnie nazywane są przez operatorów rozróżnienia pomiędzy szybkim, stabilnym Internetem a tak zwanym „lejem” czyli spadkiem prędkości po wykorzystaniu podstawowego pakietu) zastanowić powinien się nad tym ile GB potrzebuje, a przede wszystkim:
Czy taki Internet jest mi w ogle potrzebny ?
Wszystko zależy od tego w jaki sposób Internet będzie używany. Wiele osób traktuje mobilne rozwiązanie jako swoiste wsparcie Internetu stacjonarnego w domu. Mowa tutaj o sprawdzeniu skrzynki pocztowej, pogody czy też najnowszych wiadomości. Wtedy pakiet zasadniczo nie musi być duży – z powodzeniem wystarczy nam od 2-5 GB w zależności od pobieranych przez nas załączników czy też notkach prasowych. Są jednak osoby przebywające w ciągłym ruchu dla których mobilny Internet jest ratunkiem niemal z każdej sytuacji. Przeglądają oni strony  z codziennymi wiadomościami, portale społecznościowe, serwisy wideo, a nawet serwisy rozrywkowe w postaci gier online.  Tacy użytkownicy będą „czerpać” zapasy Internetu w bardzo szybkim tempie. Zostały dla nich przygotowane specjalne  oferty non stop polegające na tym, że w momencie wykorzystania głównego pakietu danych oferta przełączana jest na darmowy pakiet, który niestety znacznie ogranicza prędkość działania Internetu.
Jeśli zamierzasz używać mobilnego Internetu zamiast Internetu stacjonarnego to musisz być ostrożny i odpowiednio oszacować swoje zapotrzebowanie na pakiet danych – koszty kolejnych doładowań niestety tak jak wspomniałem wyżej są bardzo wysokie. To wszystko oczywiście dla zarobków dużych telekomunikacyjnych firm porównanych poniżej.
Internet LTE u operatora 1 (nazwa zastrzeżona):
Pakiety danych: 3, 5, 8, 13, 20, 35 GB
W momencie przekroczenia limitu tych danych naliczana jest kwota 0,02 zł za 1 MB co w przeliczeniu daje nam 20 zł za 1 GB. Wnioski nasuwają się same… Za zobaczenie 90-cio minutowego filmu w jakości HD zapłacimy od 20-40 zł w zależności od ‘wagi’ danego pliku.
Operator 2 (nazwa zastrzeżona):
0,5 GB, 2, 5, 14, 20, 38 GB
W momencie przekroczenia 0,05 zł za 1 MB co daje nam cenę 50 zł za 1GB ! Obłęd, jeszcze drożej niż u operatora 1.
Operator 3 (nazwa zastrzeżona):
2, 6, 10, 35 GB
U tego operatora cieszy fakt usługi dodatkowej płatnej 9 zł za nielimitowane pakiety danych nocą. Od północy do 9 rano możemy do woli korzystać z Internetu i pobierać wszelkie pliki, nie uszczuplając swojego miesięcznego limitu danych. Tylko, ile jest takich osób, które korzystają z Internetu tylko nocą ?
Operator 4 (nazwa zastrzeżona):
2, 4, 10, 15, 20 GB
W momencie wygaśnięcia usługi głównej Internet wciąż jest aktywny oczywiście ze sporo mniejszą prędkością.
Prędkości maksymalne jakie oferują operatorzy po wygaśnięciu usługi głównej wyglądają następująco:
•    Operator 1: 32 Kb/s
•    Operator 2: 16 Kb/s
•    Operator 3: 16 Kb/s
•    Operator 4: 8 Kb/s
* Warto zaznaczyć, iż tylko Operator 1 nie podaje na swojej stronie wyżej wymienionej wartości. Na forach zarówno operatora jak i tych poświęconych tematyce internetowej opinie są sprzeczne. Jedni twierdzą, że jest to 16 Kb/s, a inni, że 32 Kb/s.
Niestety polityka dużych sieci telekomunikacyjnych zazwyczaj opiera się na tym, aby nasz Internet jak najszybciej się „skończył” gdyż wtedy oczywiste będzie wykupienie kolejnego pakietu, co dla operatora jest niemałym zyskiem.

Informacje zebrał i swoją subiektywną opinię przedstawił:
Paweł Kucięba
Student dziennikarstwa, na co dzień korzystający z Internetu stacjonarnego,
ale z racji kierunku studiów często zmuszony do używania sieci mobilnych.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...