TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Fakty i mity darmowego Internetu w Polsce

Zapewne każdy z Was użytkowników różnego rodzaju sprzętów elektronicznych takich jak smartfony, tablety czy też netbooki spotkał się z opiniami na temat bezpłatnego Internetu mobilnego oferowanego przez Aero2. W dobie wysokich cen narzucanych przez największych operatorów znanych sieci komórkowych jak i limitom danych Internet taki może wydawać się zbawiennym rozwiązaniem.
Niestety tutaj zaczyna się problem… Internet owszem – jest darmowy, ale limity danych jak i ograniczenia jego użytkowania są naprawdę uciążliwe. Chciałbym pokrótce w sposób dość krytyczny opisać zasady działania i użytkowania Aero2 gdyż zalety mobilnego Internetu zna wielu, prawda pojawia się natomiast dopiero w momencie poznania jego ograniczeń.
Do kogo kierowana jest oferta?
Z oferty Aero2 może skorzystać „każda” osoba. Jest jednak kilka warunków. Te warunki to przede wszystkim zamówienie karty SIM, posiadanie odpowiedniego modemu, a także przebywanie na terytorium kraju objętym zasięgiem sieci HSPA+ 900MHz/LTE 2500 MHz. Jeśli chodzi o modem muszą spełniać one szereg wymogów związanych ze specyfiką sieci i koncesją, jaką uzyskał operator. Dostępna w tej chwili sieć operatora działa w standardzie UMTS na częstotliwości 900MHz. Dodatkowo operator zastosował dość specyficzną konfigurację sieci (nie wszystkie nadajniki wpuszczają kart Aero2) i przez to niektóre urządzenia odmawiają współpracy z siecią operatora w niektórych lokalizacjach. Jeśli chodzi o zasięg usługi to również nie wygląda to tak kolorowo jak mogłoby się wydawać.
Użytkowanie w telefonie?
Tutaj również spotyka nas niemiłe rozczarowanie. Warunkiem koniecznym do prawidłowego działania jest posiadanie telefonu zgodnego z UMTS 900MHz i możliwością poradzenia sobie z blokadą TS11. Należy pamiętać, że usługi głosowe, SMS i tym podobne nie są dostępne. Oznacza to że po włożeniu karty sim nasz „telefon” staje się tak naprawdę przeglądarką i traci swoje pierwotne przeznaczenie. Warto pamiętać o tym, że operator wymaga od nas korzystania z odpowiednio szybkich urządzeń – HSPA kategorii 10.
Prędkość Internetu – kolejne rozczarowanie?
Prędkość transmisji danych wynosi maksymalnie do 256 kb/s w ciągu pierwszych 12 miesięcy liczonych od daty uruchomienia dostępu do Internetu oraz maksymalnie do 512 kb/s w okresie kolejnych 24 miesięcy. Ograniczenie szybkości jest asymetryczne: czyli mamy 512 kb/s dla danych pobieranych i 256 kb/s dla danych wysyłanych. Prędkości te będą możliwe do osiągnięcia przy dobrej jakości sygnale radiowym oraz przy nie przeciążonych stacjach co tak naprawdę oznacza, że niemal nigdy nie osiągniemy oczekiwanych i tak niewielkich obiecanych przez operatora prędkości.
Warto zaznaczyć, że połączenie jest zrywane co 60 minut i skutkuje koniecznością ponownego nawiązania połączenia oczywiście znów na okres 60 minut.
Mobilny – czy aby na pewno?
Każdy z użytkowników Internetu mobilnego oczekuje od świadczonej usługi również możliwości używania poza granicami polski. Niestety w wypadku Aero2 z taką możliwością możemy się pożegnać. Usługa bezpłatnego dostępu do Internetu jest świadczona tylko w zasięgu sieci w Polsce. Zasięg tej sieci nie jest dostępny za granicą ani w roamingu. Szczęścia możemy próbować jedynie blisko polskiej granicy, może uda nam się wtedy „złapać sygnał” co nie należy do rzeczy łatwych.
W słowie podsumowania chciałbym dodać, że oferta wyróżnia się tylko tym, że jest… darmowa.
Jednak „darmowość” Aero posiada istotną zaletę. Wyjeżdżając na wakacje można skorzystać z tego rozwiązania, gdyż nie wiążemy się z operatorem umową, która by generowała koszty. A w takim przypadku po powrocie z urlopu ponownie możemy korzystać z Internetu u swojego lokalnego operatora. W przypadku niektórych operatorów telefonii komórkowej, takie rozwiązanie jest nie możliwe, gdyż kupując Internet na Wakacje trzeba czasem płacić za dostęp do sieci podwójnie jeszcze przez kilka miesięcy po powrocie.

Paweł Kucięba


PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...