TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

O porozumieniu w sprawie szybkiego internetu 5G

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej potwierdzili porozumienie w sprawie rezerwacji częstotliwości, które pozwolą na budowę superszybkiego internetu 5G w całej UE.
Jak powiedział cytowany w komunikacie Rady UE minister ds. cyfrowych sprawującej prezydencję Malty Emmanuel Mallia: “[…] decyzja oznacza szybszy i lepszy dostęp do internetu, z czego skorzysta biznes i obywatele w całej UE. Otwieramy też drogę do wprowadzenia technologii 5G, która pozwoli, na lepszą łączność i innowacje”. Pasmo 700 Mhz zgodnie z porozumieniem na poziomie UE ma być przypisane do szerokopasmowych usług internetowych od 30 czerwca 2020 roku. Plan Komisji Europejskiej dotyczący zapewnienia dostępu do internetu mieszkańcom UE przewiduje m.in., że wszystkie obszary miejskie, główne szlaki drogowe i kolejowe powinny mieć niezakłócony dostęp do sieci komórkowej piątej generacji 5G.
Technologia 5G ma być przełomowa w wykorzystaniu internetu w życiu codziennym. od komunikowania się urządzeń między sobą, poprzez wykorzystanie sieci przez autonomiczne samochody, aż po monitorowanie stanu zdrowia dzięki spływającym na bieżąco raportom z urządzeń takich jak np. inteligentne zegarki. Taka sieć ma być zdecydowanie szybsza niż obecnie wykorzystywane oraz odporna na spadki prędkości. Komisja chce, by do końca obecnej dekady sieć 5G była dostępna komercyjnie w przynajmniej jednym z głównym miast w każdym państwie członkowskim.
Porozumienie w tej sprawie pasma 700 MHz ma kluczowe znaczenie, bo w wielu państwach obecnie na tych częstotliwościach nadają niektóre stacje telewizyjne. Konieczne będzie ich przeniesienie na niższe częstotliwości.
W Polsce przeszkodą do wprowadzenia innowacyjnych zmian mogą być kraje za jej wschodnią granicą, ponieważ sposób, w jaki korzystają z częstotliwości 700 MHz, może zakłócać działanie sieci w Polsce, przynajmniej na terenach przygranicznych, ok. 60-100 kilometrów w głąb kraju.
Źródło: www.businessinsider.com.pl

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...