TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowy lider na rynku smartfonów w Europie. Samsung traci swoją pozycję

Zmiany na europejskim rynku smartfonów. Pojawił się nowy lider, a dotychczasowy, jakim był Samsung, stracił swoją pozycję. Takie informacje podała firma analityczna Canalys.

Rynek smartfonów wciąż przeżywa zawirowania. Po słabym 2023 roku wiele firm znalazło się w trudnej sytuacji, ale też zmienia się układ sił pomiędzy nimi.

Firma analityczną Canalys przebadała sytuację na europejskim rynku smartfonów. W czwartym kwartale 2023 r. do klientów trafiło 37,8 mln urządzeń i jest to spadek o 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

Apple nowym liderem

Po raz pierwszy od dwóch lat swoją pozycję na szczycie stawki straciła firma Samsung. Koncert zmniejszył swoją sprzedaż aż o 12 proc. Oznacza to spadek do 10,8 mln telefonów.

Tym razem zwycięzcą okazało się Apple. Jego sprzedaż zwiększyła się o 1 proc. do 12,4 mln sztuk. Wystarczyło to do zmiany na pozycji lidera.

Analitycy zauważyli też, że coraz większą popularnością cieszą się smartfony z półki premium. To telefony o cenach powyżej 8000 dolarów (ok. 3500-4000 złotych z podatkiem). Obecnie ich sprzedaż stanowi 40 proc. całkowitej sprzedaży w Europie.

Źródło: komputerswiat.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...