TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

AI na MWC Barcelona 2024: nowa era dla telekomunikacji

W trakcie Mobile World Congress (MWC) w Barcelonie 2024 temat dominujący podczas prezentacji jest bez wątpienia sztuczna inteligencja. Firmy telekomunikacyjne i dostawcy sprzętu już teraz analizują możliwości, jakie sztuczna inteligencja otwiera przed branżą telekomunikacyjną, zastanawiając się nad korzyściami i ryzykiem związanym z jej wdrożeniem.

Rahul Kumar, główny konsultant IBM ds. globalnych rozwiązań telekomunikacyjnych, podkreślił, że AI jest najczęściej omawianym tematem na targach. Wskazał, że obecna technologia AI umożliwia firmom szybsze wprowadzanie na rynek dzięki większej łatwości w uzyskiwaniu wyników i przystępnemu użytkowaniu. Konsumeryzacja narzędzi takich jak ChatGPT sprawia, że coraz więcej osób jest zaznajomionych z korzystaniem z AI. Przekłada się to na rozważania o potencjalnym znaczeniu sztucznej inteligencji dla firm.

IBM, według Kumara, już współpracuje z klientami z branży, wykorzystując sztuczną inteligencję do obsługi klienta czy tworzenia kodu. Firma rozwija także zastosowania AI w operacjach sieciowych, gdzie inżynierowie mogą korzystać z interfejsu języka naturalnego do rozwiązywania problemów sieciowych, opierając się na wiedzy zgromadzonej z różnych podręczników technicznych.

Michael Dell, prezes i dyrektor generalny Dell Technologies, zauważył, że potencjał AI jest ogromny i rozwija się w niespotykanym dotąd tempie. Porównując AI do prasy drukarskiej, zwrócił uwagę na jej zdolność do kreowania zupełnie nowej gospodarki opartej na informacji. Jednak szybkość rozwoju AI rodzi pytania dotyczące etyki i zarządzania, zwłaszcza w kontekście konieczności regulacji i monitorowania modeli AI.

Na MWC firma Aira Technologies zaprezentowała demo RAN GPT, modelu służącego do wykonywania zapytań i kontrolowania sieci dostępu radiowego, pokazując możliwości operacyjne AI oraz wdrożone mechanizmy bezpieczeństwa.

Microsoft, reprezentowany przez wiceprezesa i prezesa Brada Smitha, przedstawił zasady dotyczące zarządzania infrastrukturą centrum danych AI i innych zasobów AI, podkreślając znaczenie dostępu do AI w promowaniu innowacji i wspieraniu wolnej konkurencji. Ogłoszono również inwestycje w wysokości około 5,6 mld USD w centra danych AI i chmurę w Europie, co stanowi największą inwestycję firmy w Hiszpanii.

Tegoroczne MWC pokazało, że sztuczna inteligencja staje się kluczowym elementem ekosystemu telekomunikacyjnego, mającym potencjał do przekształcenia sposobu, w jaki przetwarzane, zarządzane i wykorzystywane są dane. Chociaż transformacja sektora z wykorzystaniem AI jest jeszcze przed nami, jasne jest, że sztuczna inteligencja będzie miała znaczący wpływ na branżę telekomunikacyjną.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...