TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowe oszustwo: mail z groźbami

Pojawiło się nowe oszustwo. Przestępcy wysyłają maila, który zawiera prawdziwy numer PESEL, numer konta, adres i numer telefonu. W treści żądają okupu i zamieszczają groźby.

O sprawie donosi serwis Sekurak. Jeden z czytelników przesłał do niego maila, który zawiera prawdziwe dane osobowe, ale również groźby ze strony przestępców.

Treść napisana jest nieskładnie, co prawdopodobnie wynika z problemów jakie niesie mechaniczne tłumaczenie na język polski. Jednak prawdziwe dane zawarte w mailu mogą niepokoić.

Wcześniej pojawił się podobny scam-mailing. Wtedy przestępcy wysyłali do ofiar wiadomość z żądaniem okupu i pokazaniem, że znają jej prawdziwe hasło, więc mają dostęp do jej komputera. Tym razem mechanizm jest podobny.

Maile prawdopodobnie wysyłane są hurtowo w oczekiwaniu, że któraż ofiara się nabierze. Dane mogą być przechwytywane z różnego rodzaju wycieków lub kupowane w pakietach w dark webie.

Pojawiły się propozycje, by z uwagi na groźby karalne, zgłaszać takie maile na Policje. Chociaż może to nie przynieść z uwagi na trudność w zidentyfikowaniu sprawców.

Źródło: sekurak.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...