TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nadprzewodzący kabel – technologia z Chin

Chińscy inżynierowe opracowali nadprzewodzący kabel zasilający o napięciu 35 kV. Takie doniesienia docierają z Chin. Jeśli się potwierdzą, to będzie to przełom na skale całego świata.

Nadprzewodzący kabel z Chin ma 1,2 kilometra długości. Został oddany do użytku w warunkach miejskich i testowana jest nowa technologia. Pozwala ona na przesyłanie energii z wykorzystaniem nadprzewodnictwa, co oznacza niemal całkowite pozbawienie tej formy przesyłu strat.

Rozwiązanie oparte jest o obniżony opór przenoszenia mocy. Występuje to zazwyczaj tylko w skrajnie niskich temperaturach, co jest sporym utrudnieniem.

Kabel nadprzewodzący – skok technologiczny

Zgodnie z szacunkami jeden kabel nadprzewodzący może zapewniać rezultat porównywalny do tego, jaki osiągają cztery do sześciu tradycyjnie stosowanych kabli. Przy zachowaniu takich samych parametrów napięcia.

Napięcie w chińskim kablu porównywalne jest do zakresów średniego napięcia dla zastosowań miejskich i półmiejskich, ale znajduje się w górnej granicy tych zakresów. Kable nadprzewodzące mogą działać w napięciu 15 kV, 25 kV lub 35 kV. Odpowiada to potrzebom sieci dystrybucyjnych.

Wcześniej pojawiały się już pomysły wykorzystywania kabli nadprzewodzących, ale tym razem zastosowano nowe rozwiązania. Linie umieszczono w kanałach i osiągnięto większą długość.

Nowa linia w Szanghaju

Nowa linia energetyczna wykorzystująca kabel nadprzewodzący znajduje się w Szanghaju i ma 1,2 kilometra długości. Jednak Chińczycy maja w planach wydłużenie jej nawet do 10 km.

Obecnie linia łączy dwie podstacje 220 kV w obrębie dzielnicy Xuhui. Zasila ją źródło prądowe o natężeniu2200 amperów. To rozwiązanie ma być odpowiedzią na potrzeby gęsto zaludnionych obszarów, w których zaczyna brakować miejsca na tworzenie klasycznych linii przesyłowych. Udało się także obniżyć koszty produkcji nawet o 65 proc.

Dalszy rozwój kabli nadprzewodzących

Obecne rozwiązanie jest wynikiem dwudziestoletnich prac badawczo-rozwojowych Chin. Teraz chwalą się one mianem lidera w zakresie rozwoju tej wyjątkowo zaawansowanej technologii. Jeśli szanghajską linię da się rozwinąć i zwiększyć jej długość zgodnie z planami, to rzeczywiście okaże się, że w kwestii energetyki Chiny wyprzedzą resztę świata.

Źródło: Focus

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...