TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Czy kwantowe zagrożenie jest realne?

Komputery kwantowe to technologia, która w znaczący sposób może zmienić środowisko cyfrowe, w którym żyjemy. Ich moc obliczeniowa pozwoli na dużo szybkie przetwarzanie danych. Ta prędkość wpłynie na wiele dziedzin nauki i aspektów codziennego życia – od badania cząstek, przez dokładność prognozy pogody, optymalizację ruchu drogowego i modelowanie finansowe. Ułatwi też działania cyberprzestępców.

– Idea komputerów kwantowych jest znana od lat 80. ubiegłego wieku. Wciąż jednak nie doczekaliśmy się maszyny, która spełniałaby wszystkie pokładane w tej technologii nadzieje. Komputer kwantowy to przede wszystkim ogromna moc obliczeniowa, która może przełożyć się na przełomy w medycynie, transporcie, ochronie klimatu i wielu innych dziedzinach. Ale też nowe zagrożenie. W końcu cyberprzestępcy też będą korzystać z tej mocy, a to otwiera przed nimi nieznane do tej pory możliwości – wyjaśnia Michał Zalewski, inżynier w firmie Barracuda Networks.

W listopadzie 2022 roku rząd Stanów Zjednoczonych wprowadził ustawę o świadomości cyberbezpieczeństwa komputerów kwantowych. Rządy zatem powoli przygotowują się do tej rewolucji. Czy 2024 rok jest dobrym momentem na to, by o nowych możliwościach i zagrożeniach pomyślały też przedsiębiorstwa, instytucje oraz firmy zajmujące się cyberochroną?

– Komputery kwantowe nie stanowią na razie bezpośredniego zagrożenia dla systemów bezpieczeństwa – podkreśla Sheila Hara, odpowiedzialna w Barracuda Networks za ochronę poczty e-mail. – Ważne jest jednak, by już dziś rozważyć ich potencjalny wpływ i podjęć kroki, które pomogą przygotować się na przyszłość. Komputery kwantowe mają teoretyczną zdolność do złamania powszechnie używanych algorytmów szyfrowania, takich jak RSA i ECC, poprzez proces znany jako algorytm Shora. Oznacza to, że wrażliwe dane zaszyfrowane tymi algorytmami potencjalnie mogą zostać odszyfrowane przez komputer kwantowy. Przejście od obecnych standardów kryptograficznych do standardów odpornych na kwanty będzie wymagać czasu i starannego planowania. Organizacje muszą zacząć rozważać tę zmianę, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich danych w przyszłości.

Według ekspertów nie ulega więc wątpliwości, że komputery kwantowe to zbliżające się zagrożenie. Pomogą złamać asymetryczne rozwiązania szyfrowania oparte na faktoryzacji liczb całkowitych lub logarytmach dyskretnych.

– W praktyce możliwość wykorzystania zasobów kwantowych do wpływania na bezpieczeństwo przedsiębiorstw na dużą skalę jest jeszcze odległa – uspokaja Rohit Aradhya, VP and Managing Director. – Ponadto już teraz prowadzone są badania oraz podejmowane różne działania, które mają sprawić, że produkty bezpieczeństwa będą radziły sobie z zagrożeniami ze strony komputerów kwantowych. Uważam, że warto zwrócić uwagę na ten temat w najbliższej przyszłości, ale prawdopodobnie jeszcze nie w 2024 roku.

Komputery kwantowe są we wczesnym stadium rozwoju, ale i tu mogą nastąpić zaskakujące przełomy. Spośród wielu rzeczy, które organizacje i jednostki mogą zrobić, aby zminimalizować to przyszłe ryzyko warto wskazać na traktowanie bezpieczeństwo jako ciągłego procesu. Należy również edukować pracowników w zakresie najlepszych praktyk z zakresu cyberbezpieczeństwa, aby pomóc w zredukowaniu ryzyka ataków phishingowych i innych ataków z wykorzystaniem socjotechnik.

 Trzeba zacząć od najłatwiejszych celów, ciągle się doskonalić i nie próbować osiągnąć 100 proc. w jedną noc – radzi Stefan Schachinger, Senior Product Manager, IoT. – Jeśli projekty się za bardzo rozrastają, stają się zbyt skomplikowane lub zbyt kosztowne i w efekcie zawodzą, zamiast przynosić korzyści. Firmy, które uważają, że zrobiły już wszystko, aby się chronić przed obecnymi zagrożeniami, mogą zacząć się martwić się o komputery kwantowe. Jednak ogromna większość organizacji musi najpierw wykonać inne zadania.

Źródło: mat. prasowy

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...