Koniec roku to naturalny czas podsumowań. W Grupie MiŚOT wydarzyło się w tym czasie dużo i choć o niektórych inicjatywach słychać było od dawna, to w ciągu ostatnich kilku miesięcy zobaczyliśmy sporo solidnych kropek nad “i”.
Najważniejsze, a przy tym najświeższe informacje mówią o tym, że oferta publiczna akcji MiŚOT SA doszła do skutku. Od grudnia spółka ma blisko 300 nowych akcjonariuszy – indywidualnych inwestorów związanych z małymi i średnimi operatorami telekomunikacyjnymi, którzy przez lata budowali siłę Grupy MiŚOT i jej podmiotów zależnych.
– Zawarliśmy, jako Stowarzyszenie e-Południe, 281 umów sprzedaży akcji. Proces zawierania umów sprzedaży akcji zakończyliśmy 24 listopada – podsumował Adam Kossowski, prezes stowarzyszenia.
W grudniu wszystkie umowy sprzedaży akcji zostały przekazane do Domu Maklerskiego Navigator w celu dokonania wpisu do rejestru akcjonariuszy spółki. Nowi akcjonariusze MiŚOT SA uzyskali prawo do współdecydowania o rozwoju spółki. Od 2024 roku będą mogli brać udział w Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy, jak również partycypować w zyskach, jeśli takie zostaną wypracowane i przeznaczone do podziału. Istotny będzie też dostęp ich firm do produktów i usług Grupy MiŚOT, a także możliwość występowania na rynku w silnej grupie.
– Procedury dotyczące przeprowadzenia przez nas oferty publicznej zostały dochowane. Przygotowanie i prowadzenie tego procesu było dla nas zupełnie nowym doświadczeniem – podkreśla Sebastian Kachel, członek zarządu Stowarzyszenia e-Południe.
Zarząd przekazał też informację, że w kolejnych miesiącach liczba akcjonariuszy MiŚÓT SA może się jeszcze zwiększyć.
– To dla nas wielkie zobowiązanie, bo zdajemy sobie sprawę, co przez lata obiecywaliśmy i co zapisaliśmy w Dokumencie Informacyjnym. To nie koniec. Są kolejni chętni, którzy mieli prawo do nabycia akcji zgodnie z zasadami opisanymi w dokumencie opublikowanym na początku oferty publicznej. To kolejni właściciele lub udziałowcy firm, które budowały potencjał Grupy MiŚOT. Zdecydowaliśmy już, że w 2024 roku ruszymy z przygotowaniami kolejnej oferty dla tych, którzy nie zdążyli lub nie poradzili sobie na czas z formalnościami. Żaden z inwestorów, któremu należą się akcje, bo współpracował i współpracuje z Grupą MiŚOT oraz spełnia kryteria bycia małym i średnim operatorem telekomunikacyjnym, nie powinien zostać poza spółką – zapewnia Krzysztof Czuszek, prezes MiŚOT SA.
Warto przy tym podkreślić, że spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym 23 stycznia 2020 r. i stopniowo przejmuje pod swoją kontrolę komercyjne projekty, które nie mieszczą się już w konwencji aktywności Stowarzyszenia e-Południe. Jednocześnie stowarzyszenie pozostaje głównym akcjonariuszem MiŚOT SA, a także konsekwentnie wspiera inicjatywy służące małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym.
Telewizja i telefon
Wśród projektów, które w 2023 r. uzyskały status komercyjnych, szczególnie wyróżniają się KameleonTV i KoalaTel.
– Wiosną ogłosiliśmy zarówno uruchomienie mobilnej MiŚOT-owej sieci przy współudziale Move Telecom, jak i start wdrożenia nowej usługi telewizyjnej, przy współpracy z dostawcą technologicznym, którym jest firma Redge Technologies – mówi Paweł Białas, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju Grupy MiŚOT. – KoalaTel już działa. Proces integracji zakończył się jesienią, a w Sklepie MiŚOT pojawiła się możliwość zamówienia kart SIM dla operatorów, a zamówionych zostało ich już ponad 4300. KameleonTV jest natomiast na etapie testów u 204 operatorów, co przekłada się na ponad 1000 usług testowego pakietu żółtego. U dwóch z nich przygotowujemy się do wdrożenia pełnej usługi, czyli wszystkich trzech pakietów. Powinno to nastąpić jeszcze przed końcem roku.
Paweł Białas zaznacza, że także Sklep MiŚOT, który ma pod swoją pieczą, przeszedł w mijającym roku szereg zmian służących poprawie obsługi operatorów. Są one widoczne już na pierwszy rzut okaz, ponieważ zmieniła się szata graficzna, a opisy produktów stały się dokładniejsze i bardziej czytelne. Wprowadzona też została oferta dzierżawy sprzętu oraz możliwość zakupu nowych usług w dedykowanych kategoriach: internet rzeczy (platforma Sencito), cyberbezpieczeństwo dla MiŚOT, MiŚOT Akademia, oprogramowanie dla MiŚOT, czy wspomniane wyżej KameleonTV i KoalaTel. Sklep zrealizował też w ciągu dwunastu miesięcy niebagatelną liczbę zamówień (ponad tysiąc).
Szczególną uwagę warto też zwrócić na sklepową kategorię Lokalni. To nowe, odświeżone podejście do promocji małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych. Zawiera się w nim dedykowana wyszukiwarka, wizytówki poszczególnych firm, a także (powiązana z wizytówkami Premium i Premium+) usługa znana wcześniej jako Publikon, której z pewnością nie trzeba przedstawiać Czytelnikom naszego portalu.
EPIX napędza ruch
Węzeł wymiany ruchu internetowego EPIX założony przez Stowarzyszenie e-Południe, a zarazem największy IXP w Polsce, przeniesiony został do MiŚOT SA już w 2021 roku. Operatorzy zaangażowani w wieloletnią pracę nad nim stali się zaś w pierwszej kolejności udziałowcami tej spółki. Zyski z działalności EPIX nadal są jednak przeznaczane na inwestycje i realizację projektów wspierających środowisko małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych.
Sam punkt wymiany ruchu, czyli w praktyce zestaw urządzeń telekomunikacyjnych, które umożliwiają i usprawniają połączenia między więcej niż dwoma niezależnymi systemami internetowymi, także wymaga inwestycji. W mijającym roku EPIX mógł pochwalić się uruchomieniem dwóch kolejnych POP (Point of Presence) w LIM1 i A2K, rozbudową klastrów Akamai, Google i Facebook w Katowicach, budową klastra Akamai Poznań oraz zakończeniem odpalania ringu Katowice – Warszawa – Poznań.
– Domknęliśmy ring ze względu na ogromne zapotrzebowania na skracanie tras i zmniejszenie opóźnień dla operatorów, a także ze względów bezpieczeństwa – stwierdza Krzysztof Czuszek. – W razie jakiejkolwiek awarii po prostu skierujemy ruch w drugą stronę. Zadbaliśmy też o to, by przesył danych po łączach był skalowalny i z czasem mógł się zwiększać proporcjonalnie do potrzeb klientów.
Powstały też nowe połączenia międzynarodowe Poznań – Praga i Poznań – Frankfurt. Podpisano umowy z nowymi dostawcami tranzytów (Teleitalia i Cogent), zakupiono nowe routery SLX, a ruch przebił poziom 3.8Tbps.
Dla MiŚOT
Wśród innych projektów grupy ważne działania podjęło TeleCentrum, także przeniesione już formalnie do MiŚOT SA.
– Dołączyło do nas czterech nowych operatorów, zapowiada się też, że do końca roku dołączy kilku kolejnych – mówi Marcin Pilak, koordynator projektu. – Przekroczyliśmy łączną liczbę miliona połączeń, a do naszej stałej oferty wprowadziliśmy voicebota, którego miało okazję przetestować już kilku lokalnych operatorów. To oferta dla klientów, którzy mają ograniczony budżet, a jednocześnie chcą utrzymać działanie infolinii 24/7.
Związany z cyberbezpieczeństwem projekt MdS zaliczył w połowie roku audyt nadzorujący ISO 27001, przejął pełną obsługę NOC/SOC w węzłach EPIX, wdrożył produkcyjnie Attlasian JSM i JSD, a także rozpoczął sprzedaż pasywnych usług cyberbezpieczeństwa dla MiŚOT (audyty, RODO, analizy poincydentalne). Eksperci projektu przeszkolili też personel działu handlowego z zakresu sprzedaży produktów cyberbezpieczeństwa, zaś u sześciu dostawców usług internetowych prowadzone są aktualnie testy oprogramowania tSEC.
– Zintensyfikowaliśmy także działania edukacyjne i informacyjne skierowane do małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych, ponieważ dręczą nas koszmary, że za dziesięć miesięcy wszyscy jednocześnie doznają przebudzenia związanego dyrektywą NIS2 – przestrzega Marcin Zemła, ekspert bezpieczeństwa. – Mamy w MdS ograniczone zasoby ludzkie, a żaden szanujący się audytor nie zweryfikuje i nie wprowadzi jej wymagań w konkretnej firmie w pięć minut. Trzeba poświęcić na to kilka miesięcy rzetelnej pracy. Nie da się też wymyślić szablonu, który załatwi temat.
Aktywnością w zakresie uruchomienia infrastruktury i procesów pod obsługę transmisji do Systemu 46 może pochwalić się projekt MdO Komercyjne. Pomogły w tym wcześniejsze doświadczenia związane z Ogólnopolską Siecią Edukacyjną. Przypomnijmy tu, że teleinformatyczny System 46 (czyli S46) ma wspierać zgłaszanie i obsługę incydentów związanych z cyberzagrożeniami, a także wymianę informacji i współpracę pomiędzy uczestnikami krajowego systemu cyberbezpieczeństwa (w tym wszystkich jednostek samorządu terytorialnego). System ten ma także zapewnić szacowanie ryzyka na poziomie krajowym i ostrzeganie o zagrożeniach. Jego nazwa wzięła się stąd, że działa on na podstawie artykułu 46 ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.
– Podłączyliśmy już pilotażowo parę lokalizacji, czekamy na zmiany w prawie zobowiązujące do podłączenia się wszystkich gmin – mówi Łukasz Biernacki, koordynator projektu.
Rozwija się także projekt MdI, czyli Mali i Średni Operatorzy Telekomunikacyjni dla Internetu Rzeczy. Wśród jego osiągnięć wskazać można wdrożenie i produkcyjne uruchomienie platformy Sencito dla gmin oraz uruchomienie gmin testowych (Wieruszów i Jaworzno). Opracowywany jest także middleware TAPIR. Aktualny stan prac koncentruje się na provisioningu i dystrybucji danych po MQTT i API. Złożony został też wniosek SMART o środki unijne w zakresie wsparcia e-mobility, opartego o sieć LoRaWAN.
Media dla MiŚOT
Na koniec chcemy wspomnieć, że spółka MdM, wydawca naszego portalu oraz miesięcznika ISProfessional, należą już do komercyjnych projektów MiŚOT SA. Przy okazji niech nam będzie wolno wskazać kilka liczb.
W mijającym roku opublikowaliśmy ponad 1250 tekstów, a dane z Google Analitics wskazują, że mieliśmy aż 220 tys. nowych użytkowników, a przy tym rosnący trend (trzy tysiące użytkowników tygodniowo w styczniu i aż siedem tysięcy tygodniowo w grudniu). Dzięki podjętym działaniom i otwarciu się na nowe tematy i szersze grono czytelników osiągnęliśmy rosnący ruch organiczny (do średnio 800 kliknięć dziennie z wyszukiwarki Google). Newsletter MiŚOT PING trafia zaś obecnie do niemal 4800 subskrybentów ze środowiska operatorskiego i nie tylko. Od lipca PING publikowany jest także w formie biuletynu na Linkedin, gdzie trafia do kolejnych kilkuset subskrybentów.
We wrześniu wprowadziliśmy nowy layout ISPortalu oraz przestrzeń Premium z dostępem do treści tylko dla zalogowanych uczestników (czyli posiadających EPID). Odświeżeniu uległa także szata graficzna ISProfessional, który zmienił cykl wydawniczy na miesięcznik i formę dystrybucji. Mediaplan wydawnictwa zakłada kontynuację najważniejszych cykli tematycznych oraz nowe treści, a najnowszy numer w formacie .pdf można przeczytać tutaj.
Zwracamy także uwagę, że na ISP Forum uspójniono i poprawiono rejestrację i logowanie przy użycia systemu EPID. Wprowadzono też wyróżnienie użytkowników, którzy są reprezentantami MiŚOT-ów. Pojawiły się też pierwsze działy dostępne tylko dla lokalnych operatorów, aby umożliwić swobodną dyskusję na wewnętrzne tematy.
Technologie IoT, IioT i LoRaWAN promujemy także na stronie internetrzeczy.pl.
– MdM jest nie tylko wydawcą miśotowych mediów, ale też producentem Zjazdów MiŚOT – podkreśla Krzysztof Fujarski, prezes spółki. – W 2023 odbyły się dwa takie zjazdy; wiosną w Wiśle i jesienią w Zakopanem. Już dziś zapraszamy też na ogólnopolski Zjazd MiŚOT wiosną 2024, który odbędzie się w Janowie Podlaskim. Szczegóły znajdziecie na stronie: https://misot.pl/zjazdy/.
Fundacja Lokalni
Również dla Fundacji Lokalni 2023 rok był przełomowy. W marcu na Lokalnym Zjeździe MiŚOT w Wiśle rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu TeleOdpowiedzialny Roku 2022.
– Decyzją kapituły zwycięzcą okazała się spółka Beskid Media. Jesteśmy pod wrażeniem jej aktywności w poprzednim roku. Na wyróżnienie zasługują również pozostali uczestnicy. Wiemy, że firmy telekomunikacyjne nie zwalniają również w tym roku. Mamy nadzieję na jeszcze większą konkurencję w kolejnej edycji konkursu – zachęca Aleksandra Czerech, wiceprezes Fundacji Lokalni.
W 2022 roku wpłynęło jeszcze więcej aplikacji niż w odsłonie z 2021 roku, która była rekordowa, bo przebiła poprzednią trzykrotnie. – W obszarze CSR w branży telekomunikacyjnej sporo się dzieje i widać to również w naszym konkursie – mówi z zadowoleniem prezes fundacji Daniel Piecuch. W listopadzie na Zjeździe MiŚOT w Zakopanem Fundacja Lokalni oraz Grupa MiŚOT ogłosiły kolejną odsłonę konkursu TeleOdpowiedzialny Roku 2023.
Organizatorzy czekają na aplikacje do 29 lutego 2024 roku.
– Jednak największym wydarzeniem w Fundacji Lokalni było osiągnięcie statusu organizacji pożytku publicznego. Spełniliśmy wszystkie wymagane przez przepisy prawa kryteria. Rozliczając podatki za 2023 rok każdy mały i średni operator telekomunikacyjny wreszcie może przeznaczyć 1,5 proc. na działania statutowe Fundacji Lokalni. Zachęcamy do zgłaszania propozycji wsparcia, jesteśmy otwarci na pomysły środowiska – zapewnia Paweł Gniadek, wiceprezes Fundacji Lokalni.