TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Niespełna 100 tys. osób w Polsce ma dostęp do super szybkiego Internetu!

 Łączna liczba użytkowników technologii Fibre to the home (FTTH) i Fibre to the building (FTTB) w Polsce wyniosła na koniec 2014 roku 97 tys., co stanowi zaledwie 0,65 proc. wszystkich gospodarstw domowych w kraju – wynika z najnowszych danych na temat rynku FTTH, zaprezentowanych przez FTTH Council Europe.

W porównaniu z rokiem 2013, kiedy dostęp do technologii miało 0,51 proc. gospodarstw domowych, Polska odnotowała wzrost o około 20 tys. użytkowników. Jednak wciąż nie osiągnęła progu 1 proc. wymaganego, aby kraj mógł zostać zaklasyfikowany w Rankingu FTTH.
Technologia FTTH/B to rozwiązanie zapewniające możliwie najwyższą prędkość połączenia internetowego za pomocą sieci światłowodowych docierających bezpośrednio do domów (ang. Fibre to the home) lub budynków biurowych (ang. Fibre to the buildings). Na koniec ubiegłego roku już ponad 35 gospodarek na świecie posiadało co najmniej 1 proc. użytkowników tej technologii. Polska po raz kolejny nie znalazła się w tym prestiżowym zestawieniu. Co ciekawe, Urugwaj, który w tym roku dołączył do tej listy, ma aż 63-proc. pokrycie.
Polska, zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową (EAC) jest zobowiązana, by do 2020 roku  100 proc. gospodarstw domowych i firm miało dostęp do łącza internetowego o prędkości minimum 30 Mbps, a 50 proc. gospodarstw i firm mogło korzystać z łącza o prędkości 100 Mbps. Z tego względu opracowano Narodowy Plan Szerokopasmowy, którego celem jest realizacja celów EAC. Ustalono szereg działań, które mają zapewnić jak najszerszy dostęp polskich obywateli do sieci o prędkości co najmniej 30 Mbps do 2020 roku. Priorytetem zaś pozostaje rozszerzenie pokrycia na obszary dotychczas nie objęte dostępem do sieci i które nie są uwzględnione w planach prywatnych dostawców. Fundusze publiczne mają być przeznaczone na ten cel i dystrybuowane na poziomie lokalnym w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych (do 200 milionów euro do 2020 roku). Wdrożona infrastruktura ma zapewniać otwarty i niedyskryminujący dostęp do sieci. Należy jednak podkreślić, że programy te nie koncentrują się na technologii FTTH.
Zależy nam, aby technologia FTTH znalazła się w centrum polskiej strategii cyfrowej mówi Hartwig Tauber, Dyrektor Generalny FTTH Council Europe – Podczas gdy Warszawa przygotowuje się do organizacji Konferencji FTTH 2015, polski rząd stoi przed podjęciem kluczowych decyzji, od których zależy, jakie możliwości będę mieli obywatele i przedsiębiorstwa, aby stać się częścią gospodarki internetowej. –  Jesteśmy przekonani, że środki publiczne powinny być inwestowane tylko w tak przyszłościowe rozwiązania, jakim jest właśnie FTTH. Strategia oparta na tej technologii zapewni najbardziej stabilne podstawy do rozwoju cyfrowego świata podkreśla Hartwig Tauber.
Najnowszy Globalny Ranking FTTH zostanie zaprezentowany podczas 12 edycji Konferencji FTTH, która odbędzie się w Warszawskim Centrum EXPO XXI, w dniach 10-12 lutego 2015 roku pod hasłem „Creating a Connected Continent”. Wydarzenie będzie okazją, aby dowiedzieć się, w jaki sposób usługi oparte na sieciach światłowodowych mogą poprawić wydajność, innowacyjność i jakość życia. Łącząca prestiżową konferencję z nowoczesnymi targami i świetnymi możliwościami networkingu, Konferencja FTTH stanowi największe wydarzenie branży Internetu światłowodowego na świecie, gromadzące ponad 3 000 uczestników. Patronat nad Konferencją objęły: Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji i Urząd Komunikacji Elektronicznej.
Akredytacje prasowe: pr@ftthcouncil.eu
Zapytania sponsoringowe, wystawowe: conference@ftthcouncil.eu
Rejestracja na konferencję: www.ftthconference.eu

Zobacz prezentację FTTH Council Europe!

FTTH Council Europe to organizacja branżowa, której misją jest popularyzacja bardzo szybkich światłowodowych sieci dostępowych dla firm i użytkowników indywidualnych. Organizacja promuje tę technologię, ponieważ przyczynia się ona do powstawania nowych usług, które poprawiają jakość życia, przyczyniając się do ochrony środowiska oraz zwiększania konkurencyjności ekonomicznej. Do FTTH Council Europe należy ponad 150 firm członkowskich.

www.ftthcouncil.eu

 
 

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze