TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Sztorm w Europie: Baltic Highway już gotowa!

Już od wczoraj sprawnie działa Baltic Highway, czyli nowoczesna sieć transmisji danych, łącząca Tallin z Frankfurtem, przebiegając przez Rygę, Wilno, Warszawę  i Berlin. Ta światłowodowa sieć o długości 3000 km charakteryzuje się wyjątkową niezawodnością, krótkim, bo zaledwie 35-milisekundowym czasem dostępu do danych, wydajnością kanałową rzędu 100G oraz całkowitą przepustowością 9,6 Tbitów na sekundę.

Baltic Highway jest pierwszą (i jak dotąd jedyną) jednolitą siecią, która nie składa się z odrębnych sieci obsługiwanych przez różnych operatorów, a korzysta z infrastruktury pojedynczego dostawcy. Ponadto stanowi ona infostradę gwarantującą najszybsze połączenie pomiędzy Europą Wschodnią i Zachodnią, umożliwiając łączność z Sankt Petersburgiem (Rosja) za pośrednictwem połączeń typu 100G, a z Białorusią w oparciu o połączenia 10G.
– Stworzona przez nas sieć jest idealna dla operatorów tzw. dużych danych, jak również dla instytucji finansowych i banków, dla których możliwość szybkiej wymiany danych jest niezwykle istotna. Jest to również ważne osiągnięcie dla działających w Finlandii centrów danych Microsoft, Google i Yandex. Dotychczas musiały one stosować sieci transmisji danych typu 10G. Baltic Highway jest jak autostrada do Frankfurtu, przy czym nie występują na niej skrzyżowania i kontrole graniczne – powiedział Juozas Rumbutis, kierownik Działu Sprzedaży Data Logistics Center.
Projekt Baltic Highway był prowadzony przez trzech partnerów: Data Logistics Center (Litwa), Latvenergo (Łotwa) i Televork (Estonia). Proces tworzenia sieci danych realizowano przez ponad pięć lat, a cała inwestycja pochłonęła ponad 1,5 mln euro.
Sieć Baltic Highway działa w oparciu o światłowód wbudowany w obiekty infrastruktury zarządzanej przez spółki energetyczne, tj. linie wysokiego napięcia i rurociągi.
Źródło: Data Logistics Center
Zdjęcie: datalogistics.lt

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...