TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nie tylko dwutlenek węgla

Eksperci Projektu MdI z Grupy MiŚOT – Tomasz Brol i Artur Tomaszczyk – wzięli udział w webinarze dotyczącym pomiarów dwutlenku węgla. Panorama Elektrowni Jaworzno II i Bloku 910 MW mówiła sama za siebie – problem istnieje.

Zbyt wysoki poziom dwutlenku węgla w pomieszczeniach (powyżej 1400 ppm) wpływa na naszą pracę, zdolności poznawcze oraz zdolności strategicznego myślenia. Potwierdzają to m.in. badania Instytutu Medycyny Pracy, ale też nasze codzienne doświadczenia.

– Już pierwsze testy czujników dwutlenku węgla w pomieszczeniu, w którym pracowałem, przekonały mnie, że istnieje wyraźna korelacja między moją wydajnością pracy, a tym, że świeci się czerwona lampka czujnika – mówił Artur Tomaszczyk. – Przekroczenie pewnego poziomu stężenia tego związku chemicznego, utrudnia prawidłową pracę, powoduje dekoncentrację, zmęczenie, senność i bóle głowy.

Oparty na technologii LoRaWAN system czujników Sencito, przystępny cenowo i prosty w obsłudze, nastawiony jest na użytkowanie przez małe samorządy. Zaprezentowano jak działa i jak wygląda panel dostępny dla każdego mieszkańca gminy.

Lokalni operatorzy telekomunikacyjni, wspierani przez Grupę MiŚOT, wprowadzają rozwiązania smart do gmin, a jednocześnie tworzą ich ogólnopolską strukturę.

W trakcie webinaru eksperci pytani byli o koszt opomiarowania pojedynczej szkoły oraz o to, co jeszcze mogą mierzyć czujniki. Widzowie uzyskali też informacje jak operator telekomunikacyjny może zarobić na pomiarze zawartości dwutlenku węgla (z pomocą lokalnych partnerów – jednostki samorządu terytorialnego, szkoły, biura). Przedstawili też wyjątkową ofertę na czujniki firmy Sencito w Sklepie MiŚOT.

– Czujniki, działają prosto, jak sygnalizacja świetlna – tłumaczył Tomasz Brol. – Gdy zapali się lampka wystarczy otworzyć okno.

Mogą także współpracować z automatycznym systemem zarządzającym wymianą powietrza w domu – pomieszczenia wywietrzą się kiedy będzie to wskazane.

– Ponadto zimą, także dzięki czujnikom, uzyskać można konkretne oszczędności. Gdy tylko uzyskamy dobrą jakość powietrza przestajemy wietrzyć, by nie tracić ciepła – zauważa Artur Tomaszczyk.

Zainteresowani operatorzy proszeni są o kontakt, czyli wysłanie e-mala na adres: projekt@mdi.misot.pl

Cały webinar: https://fb.watch/syAQN3wyJh

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...