TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Naziemny standard TV 3.0 wymusi zakup nowych telewizorów lub dekoderów

W Brazylii szykuje się rewolucja telewizyjna. Od 2025 r. pojawi się tam nowy standard naziemnej telewizji cyfrowej. TV 3.0 będzie integrował linearne kanały z usługami streamingowymi. Odbiorcy będą jednak musieli zakupić nowe telewizory lub dekodery.

Wiemy doskonale z jakim zamieszanie wiąże się zmiana standardu telewizji naziemnej, bo niedawno miała ona miejsce w Polsce. Teraz podobne zawirowania będą dotyczyły Brazylii.

Czas na TV 3.0

Nazwa TV 3.0 związana jest z epokami na rynku telewizyjnym w Brazylii. W 1950 roku pojawiła się TV 1.0, która była czarno-białą telewizją analogową. W 1972 r. w Brazylii była już TV 1.5 – telewizja kolorowa. Telewizja cyfrowa, określana jako TV 2.0, wystartowała w 2007 r., a w 2021 r. wdrożono HDR – TV 2.5.

Teraz czas na TV 3.0. W jej zakres wchodzą kanały w jakości UHD/HDR, wysoka jakość dźwięku, a także aplikacje telewizji hybrydowej (HbbTV), które pozwolą na korzystanie z serwisów streamingowych.

Teraz naziemna telewizja cyfrowa w Brazylii, podobnie jak w innych krajach jak Wenezuela, Chile, Ekwador czy Salwador, działa w oparciu o japoński standard ISDB-T. To standard podobny do stosowanego w Europie DVB-T. Wtkorzystują go również kraje w Afryce czy na Bliskim Wschodzie oraz Indie, Australia czy Nowa Zelandia.

USA, Kanada, Meksyk i Korea Południowa stosują standard ATSC, natomiast Chiny mają swój własny standard DTMB.

Zmiana nastąpi w 2025 roku

W związku ze sporymi zmianami, jakie niesie ze sobą zmiana standardu, rząd Brazylii przygotował plan wsparcia. Chce zaoferować nadawców linie kredytowe.

– Opowiadamy się za tym, żeby nadawcy szybciej wdrożyli darmową telewizję nowej generacji dla ludności. Wymaga to dużych inwestycji i wiemy, że sektor nadawczy został ostatnio bardzo dotknięty pojawieniem się mediów społecznościowych i serwisów streamingowych, które odebrały znaczną część przychodów tradycyjnych stacji telewizyjnych – mówi Juscelino Filho, brazylijski minister komunikacji.

Wdrożenie TV 3.0 odbędzie się w 2025 roku. Do końca 2024 roku rząd ma czas na decyzję, jaką technologię wykorzystać. Rozważa rozwiązania ATSC 3.0, Advanced ISDB-T oraz 5G Broadcast, która testowana jest w kilku krajach europejskich.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...