TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

NASK wspiera cyberbezpieczeństwo polskiej branży kolejowej

Centrum Wymiany i Analizy Informacji ISAC-Kolej to inicjatywa powstała na skutek porozumienia Instytutu Kolejnictwa oraz NASK. Działanie ma podnieść poziom bezpieczeństwa krytycznej infrastruktury IT w branży kolejowej oraz usprawnić zarządzanie liniami kolejowymi, przewozami pasażerskimi i towarowymi.

ISAC – Kolej (Information Sharing and Analysis Center) ma zapewnić stałą wymianę wiedzy oraz doświadczeń z zakresu incydentów dotyczących cyberbezpieczeństwa pomiędzy wspomnianymi podmiotami.

Metodologia ISAC przedstawia się następująco:

źródło: nask.pl

Krzysztof Silicki, zastępca dyrektora NASK PIB, dyrektor ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji, o przedsięwzięciu: ISAC – Kolej jest pierwszym tego typu centrum w Polsce i będziemy wspierać sektor w działaniach związanych z jego rozwojem oraz z budową współpracy w zakresie wymiany informacji o incydentach i zagrożeniach oraz w zakresie korzystania przez kolej z powstających systemów teleinformatycznych wspierających cyberbezpieczeństwo na poziomie kraju i sektora, takich jak NPC oraz S46.

Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, wspomniał, że podpisane porozumienie jest ważnym krokiem w kierunku wzmocnienia cyberbezpieczeństwa w sektorze kolejowym – strategicznej gałęzi gospodarki.

ISAC – Kolej wpisuje się w cele Strategii Cyberbezpieczeństwa Rzeczpospolitej Polskiej na lata 2019 – 2024.

Źródło: nask.pl

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...