Racibórz. OstrogNET o wykluczeniu cyfrowym w mieście

233
pl.wikipedia.org / domena publiczna

Czy zasób miejski w Raciborzu jest wykluczony cyfrowo? Pyta radny Jarosław Łęski. Na te zarzuty odpowiada raciborska firma OstrogNET.

Na łamach naszraciborz.pl Jarosław Łęski, radny miasta poruszył kwestię wykluczenia cyfrowego, na ten artykuł, postanowił odpowiedzieć lokalny operator telekomunikacyjny, przesyłając do redakcji list.

– Sieć ostrogNET, jako lokalny operator telekomunikacyjny, stale rozbudowuje swoją sieć światłowodową w powiecie raciborskim. Do tej pory z szerokopasmowego dostępu do sieci internet, w większości mogli skorzystać mieszkańcu domków jednorodzinnych. Na tym terenie łatwiej było nam budować sieci dla mieszkańców, nie było tam też „kablówki” i zapotrzebowanie na usługi do tej pory jest bardzo duże – czytamy w piśmie.

– Naszym zdaniem, miastu trudno będzie uzyskać dotację, ponieważ wspomniane przez radnego „rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji ws. szczegółowych warunków udzielania wsparcia ze środków Funduszu Szerokopasmowego”, zakłada wsparcie na projekty dla „świadczenia usług dostępu do Internetu o gwarantowanej przepustowości co najmniej 30 Mb/s”. Budynki, gdzie znajduje się np. sieć Vectry, gwarantuje już taką prędkość, a to wyklucza automatycznie budynek. Mało jest obecnie budynków, gdzie nie ma już wspomnianej „kablówki”. Większość budynków ze starą instalacją miedzianą już okablowaliśmy lub jesteśmy w trakcie załatwiania uzgodnień. Jako lokalny dostawca usług telekomunikacyjnych, chcemy docelowo okablować większość budynków w Raciborzu aby mieszkańcy mogli skorzystać z naszych usług, inwestując przy tym własne środki, ponieważ dotacji nie otrzymamy, podobnie jak miasto Racibórz – tłumaczy operator.

– Od roku ponownie zaczęliśmy rozbudowywać sieć światłowodową w budynkach wielorodzinnych w mieście Racibórz. Współpracujemy ze wszystkimi zarządcami wspólnot mieszkaniowych, MZB, jak również SM Nowoczesna. W tym roku łącznie okablujemy ponad 100 klatek, zapewniając dostęp do sieci dla ponad tysiąca mieszkań. Łącznie na terenie Raciborza, Kuźni Raciborskiej i okolicznych miejscowości z naszych usług w budynkach wielorodzinnych może korzystać już kilka tysięcy rodzin.

Zdajemy sobie sprawę, że jest to dopiero początek, jednak w 2021 roku chcemy zwielokrotnić te liczby, inwestując w dużej mierze w budynki wielorodzinne. Cały plan zakłada inwestycję na okres do 2022/2023 roku. Prosimy zainteresowane wspólnoty mieszkaniowe, które wyrażą chęć na wykonanie instalacji sieci światłowodowej, o kontakt na adres biuro@ostrog.net Odpowiemy na wszystkie Państwa zapytania. Koszt inwestycji pokrywa w 100 proc. nasza spółka. Wykonujemy instalacje podtynkowe lub natynkowe, w zależności od warunków technicznych przedstawionych przez wspólnotę mieszkaniową – zapewnia operator.

Źródło: naszraciborz.pl