Mapa zasięgu Plus — gdzie sprawdzić? | ISPortal.pl

Z pewnością jednym z najczęściej występujących problemów, z którym nadal boryka się wiele osób, jest słaby zasięg sieci komórkowej. Co prawda, obecnie w większych miastach on nie występuje, nadal jednak spora grupa mieszkańców wsi czy pojedynczych gospodarstw, a także użytkownicy działek mierzą się z bardzo słabym zasięgiem. Nic więc dziwnego, że takie osoby często zastanawiają się, jak mogą sprawdzić, czy są w zasięgu sieci. Jest to równie przydatne wtedy, gdy ktoś myśli o zmianie operatora lub pragnie zyskać szybszy transfer danych.

Plus — mapa zasięgu

Plus, obok takich sieci jak T-Mobile czy Orange, to jeden z największych operatorów komórkowych w Polsce. Oferuje swoim klientom internet dostępny niemal w każdym dużym mieście, jednak coraz częściej można go również spotkać w małych miejscowościach, a nawet na wsi. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób poszukuje sposobu, aby sprawdzić, czy w jego okolicy jest dostępny ten superszybki internet. Czasami bowiem klienci są z góry skazani na jednego operatora, który oferuje stabilną sieć komórkową w danej lokalizacji.

Obecnie niemal każdy duży operator komórkowy oferuje swoim klientom oficjalne narzędzie, za pomocą którego można bez problemu sprawdzić szybkość i stabilność sieci komórkowej w danej lokalizacji. Co daje taka mapa zasięgu? Plus jest jednym z operatorów, który oferuje dostęp do takiego narzędzia. Wystarczy jedynie wejść na oficjalną stronę i sprawdzić, czy znajdujemy się w zasięgu sieci komórkowej.

Jest to także doskonały punkt wyjścia, aby stwierdzić, czy w konkretnej okolicy nie ma dziury w zasięgu. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia, czy warto podpisywać umowę z danym operatorem, czy może lepiej skusić się na usługi innego dostawcy. 

Warto jednak pamiętać, że mapy zasięgu nie zawsze pozwalają na stuprocentowe określenie, czy rzeczywiście dane usługi zadziałają w wybranej lokalizacji. Funkcjonalność tego narzędzia również może różnić się pomiędzy operatorami.

Z pewnością jedną z funkcjonalnych map oferuje polska sieć Plus. Dzięki temu narzędziu można sprawdzić dostęp do internetu 5G i LTE, 3G oraz 2G w zależności od indywidualnych potrzeb. Ponadto klient ma możliwość dowiedzieć się, czy w jego okolicy dostępne są usługi głosowe UMTS oraz GSM.

Co ważne, dla każdej z tych kategorii można sprawdzić zasięg w środku, jak i na zewnątrz budynków. Mapa daje możliwość wygodnego powiększania do widoku pełnoekranowego, jak i wyszukiwania interesujących miejsc po nazwie czy dokładnym adresie. To jednak niejedyny sposób na to, aby sprawdzić, w jakich miejscach Plus lub jakikolwiek inny operator oferuje swoje usługi.

Mapy zasięgu z innych źródeł

Mapa zasięgu Plusa nie jest jedynym miejscem, w którym można sprawdzić, w jakich miejscach operator oferuje swoje usługi. Bardzo dobrym pomysłem jest również skorzystanie ze stron rządowych czy niezależnych serwisów. W takich miejscach można znaleźć dużo bardziej szczegółowe informacje. W przypadku firm, które zajmują się testowaniem prędkości internetu, nie ma szans na uzyskanie danych obejmujących każdy obszar mapy, ale możemy lepiej zorientować się, z jaką jakością i szybkością transferu możemy mieć do czynienia.

Bardzo ciekawym narzędziem jest nPerf. Zasięg sieci i mapy prędkości pobierania dostarczają informacji dla wielu regionów, w tym dla Polski. Można wybrać jednego z czterech operatorów, w tym Plusa, a następnie określić wyświetlanie zasięgu sieci lub prędkości pobierania. Ponieważ firma opiera swoje pomiary na użytkownikach, wyniki są często uszeregowane między drogami, miastami i określonymi punktami, w których wykonano pomiary. Jest więc spore ryzyko, że ​​nie uzyskamy żadnych danych w niezbadanych regionach. Nie oznacza to jednak, że nie warto spróbować skorzystać z tego źródła informacji. Na mapie znajduje się legenda zawierająca brak zasięgu, 2G, 3G, 4G, 4G+ i 5G oraz skalę określającą prędkość pobierania. Narzędzie to przyda się każdemu, kto chce określić prędkość łącza w swojej okolicy.