TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prognoza dla operatora

Chyba wszyscy pamiętamy czasy, kiedy jedynym sposobem na skontaktowanie się z kimkolwiek poza granicami naszego domu było skorzystanie ze stacjonarnego aparatu telefonicznego, który był dumą każdego polskiego gospodarstwa. Epoka ta wydaje się teraz odległa i niemal nieprawdziwa, a współczesna branża telekomunikacyjna to zupełnie inna bajka.

Rodzimy rynek telekomunikacyjny przeżywa czas dynamicznego rozwoju i szybkich przemian. Dzięki temu mamy dostęp do usług, które stały się fundamentem codzienności. A co, jeśli powiem Wam, że to jest dopiero początek?

W Polsce rynek telekomunikacyjny jest zdominowany przez kilka dużych graczy, takich jak Orange Polska, T-Mobile, Play (P4) i Plus (Polkomtel). Czy dostrzegamy to, co dzieje się tuż obok tych gigantów?

MiŚOT-y na scenie

Mniejsze i lokalne firmy nie tylko trwają w tym skomplikowanym świecie, ale również przyczyniają się do zwiększenia konkurencji, wprowadzając innowacyjne usługi i produkty. Powoli, ale nieustannie przesuwają granice i zmieniają oblicze telekomunikacji.

Intrygujące jest to, jak rosnąca rola małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych (MiŚOT) wpływa na krajobraz rynku. Odpowiadają one za 25 proc. wszystkich podłączeń do sieci w kraju.

Lokalność staje się coraz bardziej istotna dla klientów, co może wynieść te małe firmy na pierwszy plan. Czy to oznacza, że giganci telekomunikacyjni mogą mieć powody do obaw? 

Joanna Macek-Czuszek, prezeska zarządu telekomunikacyjnej spółki ART-COM z Jaworzna, przyznała:

– Mamy ogromny potencjał żeby się rozwijać, jednak przyszłość rynku telekomunikacyjnego zależy od samych operatorów.

Co przyniesie przyszłość?

Przyszłość to nie tylko szybszy internet i lepszą jakość połączeń, ale także możliwość korzystania z nowych usług. Telemedycyna, edukacja zdalna, inteligentne miasta — wszystko to stanie się normą, a nie luksusem dostępnym tylko dla wybranych. A co z obszarami wiejskimi? Inwestycje w rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu na tych terenach to również przyszłość. Możliwe, że dzięki temu zmniejszą się różnice cyfrowe pomiędzy miastami a wsią.

Prognozy dla polskiego rynku telekomunikacyjnego są jak najbardziej optymistyczne. Rozwój technologii 5G oraz coraz większe zainteresowanie usługami szerokopasmowego dostępu do internetu toi tylko niektóre z trendów, które będą kształtować ten rynek w najbliższych latach. W związku z tym liczba abonentów usług szerokopasmowych — która wynosiła już 7,5 mln na koniec 2021 roku — może tylko wzrosnąć.

Duże zainteresowanie skupia także technologia LoRaWAN, o której więcej można przeczytać tutaj.

Zdaje się, że rok 2023 może być przełomowy dla polskiego rynku telekomunikacyjnego. Czekam z niecierpliwością na to, co przyniesie przyszłość. A Wy?

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...