TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Prognoza dla operatora

Chyba wszyscy pamiętamy czasy, kiedy jedynym sposobem na skontaktowanie się z kimkolwiek poza granicami naszego domu było skorzystanie ze stacjonarnego aparatu telefonicznego, który był dumą każdego polskiego gospodarstwa. Epoka ta wydaje się teraz odległa i niemal nieprawdziwa, a współczesna branża telekomunikacyjna to zupełnie inna bajka.

Rodzimy rynek telekomunikacyjny przeżywa czas dynamicznego rozwoju i szybkich przemian. Dzięki temu mamy dostęp do usług, które stały się fundamentem codzienności. A co, jeśli powiem Wam, że to jest dopiero początek?

W Polsce rynek telekomunikacyjny jest zdominowany przez kilka dużych graczy, takich jak Orange Polska, T-Mobile, Play (P4) i Plus (Polkomtel). Czy dostrzegamy to, co dzieje się tuż obok tych gigantów?

MiŚOT-y na scenie

Mniejsze i lokalne firmy nie tylko trwają w tym skomplikowanym świecie, ale również przyczyniają się do zwiększenia konkurencji, wprowadzając innowacyjne usługi i produkty. Powoli, ale nieustannie przesuwają granice i zmieniają oblicze telekomunikacji.

Intrygujące jest to, jak rosnąca rola małych i średnich operatorów telekomunikacyjnych (MiŚOT) wpływa na krajobraz rynku. Odpowiadają one za 25 proc. wszystkich podłączeń do sieci w kraju.

Lokalność staje się coraz bardziej istotna dla klientów, co może wynieść te małe firmy na pierwszy plan. Czy to oznacza, że giganci telekomunikacyjni mogą mieć powody do obaw? 

Joanna Macek-Czuszek, prezeska zarządu telekomunikacyjnej spółki ART-COM z Jaworzna, przyznała:

– Mamy ogromny potencjał żeby się rozwijać, jednak przyszłość rynku telekomunikacyjnego zależy od samych operatorów.

Co przyniesie przyszłość?

Przyszłość to nie tylko szybszy internet i lepszą jakość połączeń, ale także możliwość korzystania z nowych usług. Telemedycyna, edukacja zdalna, inteligentne miasta — wszystko to stanie się normą, a nie luksusem dostępnym tylko dla wybranych. A co z obszarami wiejskimi? Inwestycje w rozwój szerokopasmowego dostępu do Internetu na tych terenach to również przyszłość. Możliwe, że dzięki temu zmniejszą się różnice cyfrowe pomiędzy miastami a wsią.

Prognozy dla polskiego rynku telekomunikacyjnego są jak najbardziej optymistyczne. Rozwój technologii 5G oraz coraz większe zainteresowanie usługami szerokopasmowego dostępu do internetu toi tylko niektóre z trendów, które będą kształtować ten rynek w najbliższych latach. W związku z tym liczba abonentów usług szerokopasmowych — która wynosiła już 7,5 mln na koniec 2021 roku — może tylko wzrosnąć.

Duże zainteresowanie skupia także technologia LoRaWAN, o której więcej można przeczytać tutaj.

Zdaje się, że rok 2023 może być przełomowy dla polskiego rynku telekomunikacyjnego. Czekam z niecierpliwością na to, co przyniesie przyszłość. A Wy?

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...