Minister cyfryzacji: Polacy przekonują się do e-administracji

477

Niemal 360 tys. nowych profili zaufanych, prawie 130 tys. pism ogólnych, ale i niemal 4 tys. zgłoszeń o zgubionych dowodach osobistych. Ministerstwo Cyfryzacji podało, co Polacy w maju najczęściej załatwiali online.

Największym zainteresowaniem cieszyła się e-usługa: Wyślij pismo ogólne. W ciągu miesiąca Polacy wysłali przez internet 129 392 pisma ogólne. Znaczy to, że średnio każdego dnia pisali i wysyłali ich ponad 4 tysiące.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski podkreślił, że „dzięki pismu ogólnemu możemy załatwić lub przynajmniej zainicjować załatwienie niemal każdej sprawy urzędowej”. Zaletą takiego e-pisma jest brak konieczności pieczątek czy teczek. Potrzebny jest za to internet i profil zaufany.

Kolejne miejsce na podium zajmuje e-usługa: Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu. W maju skorzystało z niej 51 026 osób. Ponad 31 tys. Polaków w maju przez internet zawnioskowało o nowy dowód osobisty. Aby to zrobić, wystarczy na portalu gov.pl znaleźć e-usługę: Uzyskaj dowód osobisty. Dokument, który odbierzemy będzie e-dowodem, czyli będzie miał warstwę elektroniczną.

Obok podium

W maju Polacy przez internet także chętnie meldowali się, wnioskowali o odpisy aktów stanu cywilnego i zgłaszali narodziny dziecka. Wśród tych trzech e-usług najlepszy wynik osiągnęła e-usługa: Uzyskaj odpis aktu stanu cywilnego. W maju Polacy skorzystali z niej 20 577 razy. 18 129 razy skorzystali za to z e-usług meldunkowych. Przez internet możemy zameldować się na pobyt stały lub czasowy. Bez wizyty w urzędzie możemy także się wymeldować.

Maj był też kolejnym świetnym miesiącem w historii e-usługi Zgłoś urodzenie dziecka. W tym czasie rodzice zarejestrowali tą drogą przyjście na świat 14 906 maluchów.

Numer 1

Jednak prawdziwym zwycięzcą okazał się profil zaufany (PZ). W maju założyło go 355 789 Polaków. To niemal trzy razy więcej, niż w maju ubiegłego roku. Wówczas przybyło 132 626 nowych właścicieli PZ. Jeszcze ciekawiej wypada porównanie z wynikiem z 2018 roku. Wówczas w maju założono 69 820 nowych profili zaufanych. Prosty rachunek pokazuje, że w tym roku – w tym samym czasie – przybyło ich niemal pięć razy więcej.

– Rosnąca liczba Polaków z profilem zaufanym to najlepszy dowód na zmiany w podejściu do załatwiania spraw urzędowych. Polacy przekonują się do e-administracji i coraz chętniej z niej korzystają. To efekt naszej konsekwentnej pracy – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jesteśmy przekonani, że ta tendencja utrzyma się. Aby tak się stało stale pracujemy nad nowymi e-udogodnieniami – dodaje szef MC.

Wszystkie e-usługi można znaleźć na portalu www.gov.pl. W maju odwiedziło go ponad 12,5 miliona osób (unikalnych użytkowników), które wygenerowały niemal 125 milionów odsłon strony.

Źródło: gov.pl