TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Mija termin: operatorzy, przekażcie dane do GUS

W związku powszechnym spisem rolnym dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych, w tym mali i średni operatorzy telekomunikacyjni, zobowiązani są przekazać do Głównego Urzędu Statystycznego dane abonentów. Termin mija dziś (28.02.2020).

Dane przekazywane GUS przez operatorów będą służyły realizacji Powszechnego Spisu Rolnego w roku 2020 i są niezbędne do wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego wśród tych osób, które nie dokonały samospisu internetowego.

Operatorzy podać muszą następujące dane abonentów: 

1) imię (imiona) i nazwisko;

2) numer PESEL – w przypadku obywatela Rzeczypospolitej Polskiej;

3) numer telefonu kontaktowego, jeżeli jest dostępny;

4) adres zamieszkania i adres do korespondencji, jeżeli jest inny niż adres zamieszkania:

a) kod TERYT województwa, jeżeli jest dostępny, i nazwę województwa,

b) kod TERYT powiatu, jeżeli jest dostępny, i nazwę powiatu,

c) kod TERYT gminy, jeżeli jest dostępny, i nazwę gminy,

d) identyfikator TERYT miejscowości, jeżeli jest dostępny, i nazwę miejscowości,

e) identyfikator TERYT ulicy, jeżeli jest dostępny, i nazwę ulicy,

f) numer budynku,

g) numer lokalu.

– W przekazywanym wykazie powinny znaleźć się także dane o osobach fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, a wymienionych danych o abonentach będących osobami fizycznymi nie należy różnicować ze względu na prowadzenie albo nieprowadzenie działalności gospodarczej – wyjaśnia Łukasz Bazański z kancelarii itb Legal. – Z kolei dane kontaktowe w zakresie telefonu należy przekazać tylko jeżeli operator nimi dysponuje już w swoim rejestrze.

Przypominamy, że do przekazywania danych wykorzystany powinien być jedynie system informatyczny TransGUS (https://ankieter.stat.gov.pl/transgus), który umożliwia transfer danych w kanale szyfrowanym. W celu uzyskania możliwości przekazywania danych należy wcześniej założyć konto. W celu uzyskania uprawnień do przekazywania danych należy skontaktować się z GUS (adres e-mail: operatorzy@stat.gov.pl).

Zgodnie z informacją przekazaną przez GUS i przepisami ustawy o statystyce publicznej, stosowanie oznaczeń kodowych przyjętych w rejestrze terytorialnym TERYT nie odnosi się do podmiotów prowadzących niepubliczne systemy informacyjne. Tak więc dołączanie kodów i identyfikatorów TERYT do adresów przekazywanych przez ISP ma charakter dobrowolny. Dopuszcza się różne formaty przekazywanych danych, a ich transfer jest możliwy do 28 lutego 2020 r.

Dostawcy publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych zobowiązani będą do ponownego przekazania do GUS danych w terminie do 26 lutego 2021 r. na podstawie ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Pieskie życie w telewizji, czyli o czym myśli Kameleon

Wyścig operatorów telewizyjnych trwa. Liczy się technologia, funkcjonalność, czyli sposoby konsumpcji treści, ilość i...

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...