TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Microsoft chce mieć własny metaverse

Microsoft pracuje nad własnym metaverse. W komunikatorze Teams ma pojawić się wirtualna przestrzeń kooperacyjna i awatary 3D.


Ostatnio głośno jest zarówno o zmianie nazwy Facebooka na Meta, jak i wielkich planach Zuckerberga związanych z Metaversum.

Podobne prace mają miejsce w Microsoft. Firma zapowiada własny metaverse, a nawet różne metaversy. Plany przedstawił podczas konferencji Ignite, Satya Nadella, dyrektor generalny firmy. Powstaną współdzielone światy wirtualne pozwalające użytkownikom osadzać świat realny w realiach cyfrowych. Nowe funkcje będą umożliwiały współpracę na różnych płaszczyznach. Będzie można też stworzyć własnego awatara, który będzie nakładany na obraz z kamery.

Wszystko to będzie funkcjonowało w ramach usługi chmury Microsoft Cloud.

„Metaverse umożliwia dzielenie się doświadczeniami zarówno w świecie fizycznym, jak i cyfrowym. W miarę jak przedsiębiorstwa przyspieszają swoją cyfrową transformację, metaverse może pomóc ludziom spotkać się w środowisku cyfrowym, uczynić spotkania bardziej komfortowymi dzięki wykorzystaniu awatarów i ułatwić kreatywną współpracę na całym globie” – takie wyjaśnienia zamieszczono na blogu Microsoft.

Firma już w tym roku zainwestowała w Microsoft Mesh – framework umożliwiający przenoszenie elementów rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości do realnego świata. Ta struktura ma niebawem trafić do Teams w celu tworzenia awatarów 2D i 3D. Awatary będą imitować ruch rąk i mowę wykorzystując w tym celu sygnały z kamery i mikrofonu.

W dalszej perspektywie posiadający gogle VR (Oculus Quest 2 czy HoloLens) produkowanych przez Microsoft będą mogli wchodzić do środowiska wirtualnego.

Mesh for Teams ma w przyszłości działać na wszelkich laptopach i smartfonach.

Premierowa wersja programu Microsoft Teams z obsługą Mesh ma pojawić się w połowie 2022 r.

Źródło: wirtualnemedia.pl, news.microsoft.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Narzędzia do obróbki kabli firmy Jonard w xbest.pl!

xbest.pl został dystrybutorem dużego, amerykańskiego producenta - firmy Jonard, który znany jest z wytwarzania...

Nie czekaj, dołącz do Lokalnych!

Wsparcie i łączenie sił przyświecają małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym od dawna. Wspólne działania...

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...