Maszty telekomunikacyjne wywołują wielkie emocje. W wielu miejscach, w których się pojawiają albo nawet mają dopiero się pojawić wywołują protesty i głośne dyskusje. Sporo osób obawia się tego sąsiedztwa z różnych powodów. Pośród nich znajduje się obawa o spadek wartości nieruchomości, ale głównie chodzi o możliwość wpływania stacji i nadajników na żywe organizmy i głoszona przez niektóre grupy szkodliwość takich budowli.
Maszty telefonii komórkowej
Wciąż pojawiają się nowe informacje i nowe badania, na które powołują się ci, którzy głoszą wielką szkodliwość masztów telekomunikacyjnych. Sprzyja im zamieszanie wokół 5G, które jest nową technologią, a wiemy nie od dziś, ze ludzie najbardziej obawiają się tego, czego nie znają.
Dlatego mnożą się teorie o tym, że maszty powodują szkodliwe skutki i to o jak najdziwniejszym wydźwięku. Chociażby ta, według której promieniowanie z anten 4G i 5G doprowadziło do powstania Covid-19. Wydaje się nieprawdopodobne? Wiele osób nadal w to wierzy.
Fundacja im. Nikoli Tesli skierowała nawet petycję do „Prezydentów Miast, Burmistrzów i Wójtów oraz Przewodniczących Rad Miejskich i Gminnych w Polsce”. Twierdzi w niej, ze posiada dowody naukowe na takie połączenie powstawania masztów 5G i pojawienie się pandemii. Fundacja domaga się wstrzymanie prac nad siecią 5G jako szkodliwą dla zdrowia i życia ludzi.
Anteny telefonii komórkowej – czy szkodzą?
Są też teorie mówiące o poważnym negatywnym wpływie masztów telekomunikacyjnych na zwierzęta. Chociażby krowy, które w pobliżu masztów mają tracić na zdrowiu, zmniejszać masę, a nawet przestawać dawać mleko.
Drastycznym przykładem takiego patrzenia na pojawienie się masztów jest historii Francuza Frédérica Sageresa i stada które, które wypasał na pastwisku w pobliżu Alp. W okolicy stanął maszt telefonii komórkowej i w ciągu kilku miesięcy stan zdrowia bydła się pogorszył. Krowy zaczęły dawać mniej mleka, a 40 zmarło.
Wtedy Sageres uznał, że całą winą należy obarczyć maszt. Wraz ze spółdzielnią mleczarską Gaec de Coupet wniósł pozew sądowy przeciwko operatorowi telekomunikacyjnemu i wykonawcy instalacji. W prowadzonym postępowaniu biegły – Jean-Dominiquea Puyta nie wykazał, że zdrowie krów i działanie masztu mają jakiś związek. Weterynarz nie potrafił podać powodu śmierci zwierząt. Dla hodowcy nie stanowiło to odpowiedniego uzasadnienia.
To bardzo częsta postawa przeciwników masztów, którzy widzą w nich źródło negatywnego wpywu na zdrowie i życie ludzi i zwierząt. Badania i ekspertyzy zaprzeczające takiemu wpływowi nie są w stanie ich przekonać. Jednak gdy tylko pojawi się jakiekolwiek badanie potwierdzające ich obawy, są w stanie cytować je latami nawet na długo po tym, gdy zostanie obalone.
Maszty telefonii komórkowej a zdrowie
Taka sytuacja ma miejsce przy raporcie naukowców z Włoch. Przeprowadzili oni badania nad szczurami laboratoryjnymi. Zwierzęta wystawiano na promieniowanie masztów telekomunikacyjnych. Badano możliwość wpływania takiego promieniowania na rozwijanie się nowotworów. Ramazzini Institute zajmuje się bowiem badaniem przyczyn chorób nowotworowych, diagnostyką w tym zakresie i szukaniem odpowiednich terapii.
Badacze tego instytutu przedstawili wyniki przeprowadzonego eksperymentu na 2448 szczurach szczepu Sprague-Dawley, które przez okres całego ich życia wystawiano przez 19 godzin na dobę na promieniowanie masztów telekomunikacyjnych. Zastosowano pasmo 1800 MHz, w polach o natężeniu5, 25 i 50 V/m, co mieściło się w normach przyjętych dla promieniowania w amerykańskich wytycznych FCC.
Pośród badanych szczurów zauważono występowanie nerwiaka osłonkowego u samców tego gatunku. Potwierdza to wcześniejsze badania Amerykanów przeprowadzone w ramach Narodowego Programu Toksykologii (NTP). Dlatego badacze wezwali do zaostrzenia norm dopuszczanego promieniowania i wprowadzenia ścisłych regulacji zakazujących budowy masztów telefonii komórkowej w pobliżu ludzkich siedzib.
Ale czy badania przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych przy kierunkowym napromieniowaniu można przełożyć na warunki życia codziennego? I czy reakcje szczurów są na pewno identyczne jak ludzi?
Tego na razie nie wiemy. Jednak badania takie jak te nie uspokajają nastrojów społecznych i w wielu sytuacjach ludzie swoje obawy i usprawiedliwiają właśnie nimi.
Czy maszty telefonii komórkowej są szkodliwe?
Nie ma jednoznacznych badań, które by na to wskazywały. Chociaż nie można zaprzeczyć, że maszty telekomunikacyjne wiążą się z promieniowaniem, to jego zakres nie ma znaczącego wpływu na zdrowie i życie.
W Polsce obowiązuje te same normy PEM co w całej Europie. Maksymalnie dozwolonym poziomem PEM w miejscach ogólnodostępnych jest 10 W/m kw. Poziom emitowane promieniowania przez maszty telekomunikacyjne regularnie kontroluje Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Dane GIOŚ potwierdzają, że poziom promieniowania elektromagnetycznego w Polsce pozostaje na niskim poziomie. Nawet najwyższe zarejestrowane wartości nie zbliżały się do górnych granic limitów. Średnia z pomiarów wynosiła 1,21 V/m, a to zaledwie 1,98 proc. maksymalnej bezpiecznej wartości PEM (61 V/m). Natomiast mediana pomiarów to tylko 0,97 V/m.
Ponadto anteny na masztach telekomunikacyjnych mają charakterystykę kierunkową. Kształtują wiązkę fali tak, by rozchodziła się poziomo. To plus tłumienie fal radiowych chociażby przez dachy budynków sprawia, że natężenie pola elektromagnetycznego w pobliżu stacji bazowych jest niewielkie.
W końcu budowa masztu telekomunikacyjnego niezależnie od rozmiaru i lokalizacji wymaga spełnienia norm oraz przejścia szeregu kontroli i ocen. Pozytywną opinię musza wydać organy kontroli i dopiero wtedy taka budowla może powstać i zostać uruchomiona.
Natomiast wszyscy, którzy mają obawy dotyczące nadmiernego promieniowania masztów w okolicy mogą to sprawdzić w SI2PEM. To System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie Elektromagnetyczne. System powstał właśnie z myślą o tych osobach, które w trosce o swoje zdrowie chciałyby przekonać się, czy w ich okolicy nie są przekroczone normy promieniowania. Informacji do systemu dostarcza prawie 500 tysięcy punktów pomiarowych rozsianych na terenie całego kraju.
Źródło: gov.pl, piit.prg.pl, telepolis.pl, nafalinauki.pl, dobreprogramy.pl, wirtualnemedia.pl
Czytaj także: