TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Małopolska telewizja skończyła nadawanie

To koniec nadawania przez Małopolską Telewizję ZVAMI z Tarnowa. Od dłuższego czasu borykała się z problemami finansowymi, które finalnie ją pokonały. KRRiT uchyliła stacji koncesję.

10-letnią koncesję Małopolska Telewizja ZVAMI otrzymała w październiku 2017 r. Nie dane jej było skorzystać z niej w pełni. Dostępna w sieci kablowej Multimedia Polska w Tarnowie, Brzesku, Bochni i Dąbrowie Tarnowskiej telewizja emitowała programy informacyjne, publicystyczne i sportowe. Jednak pogłębiające się problemy finansowe stacji sprawiły, że nadawać przestała rok temu.

–  Mieszkam w specyficznym mieście,  gdzie wsparcia specjalnie nie ma dla medium lokalnego. My walczyliśmy, robiliśmy to na naprawdę dobrym poziomie. Z reklam nie żyje się już od dawna. Poprosiłem znajomą firmę, żeby przejęła cesją moją umowę z Multimedia Polska na dostarczanie treści. Napisałem też do KRRiT, żeby mi tę koncesję zawiesili lub cofnęli, bo nie będę tego wykonywał – powiedział Andrzej Adamski, właściciel stacji.

Niedawno Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji uchyliła koncesję ZVAMI, co oznacza definitywny koniec jej nadawania. Maciej Świrski – przewodniczący KRRiT twierdzi ponadto, że Adamski nie przekazał zeznania podatkowego stacji oraz informacji o przychodach i kosztach za 2021 rok.

Małopolska Telewizja ZVAMI zniknęła, a jej miejsce w Multimedia Polska zajęła STARnowa.tv.

Planowane wsparcie dla lokalnych telewizji

W lipcu tego roku odbyła się w Senacie dyskusja i przyszłości lokalnych telewizji i sposobach ich finansowania.

Maciej Świrski jest zdania, że finansowanie telewizji lokalnych powinno się odbywać z budżetu państwa poprzez granty. Dla zamkniętej właśnie ZVAMI będzie już jednak za późno.

– Wiem, że mają się jakieś granty pojawić, ale troszeczkę za późno. Musiałbym składać od nowa papiery. Jeżeli ktoś cofnął tę koncesję, to podejrzewam, że byłby problem z nową. Nie widzę rynku na takie coś – wyjaśnił swoją sytuację Adamski.

Jest to rozwiązanie, które mogłoby przysłużyć się wciąż istniejącym stacjom, które borykają się z problemami.

–  Stacje lokalne we Francji korzystają z różnych form wsparcia publicznego, czego polskie stacje lokalne póki co nie mają zapewnionego. Jako środowisko zrzeszone w PIKE liczymy, że wkrótce to się zmieni i zostanie powołany Fundusz Telewizji Lokalnych, który będzie wspierał nasze stacje, które są ważnym ogniwem w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i demokracji – stwierdził Krzysztof Szydłowski, prezes poznańskiej Telewizji WTK.

Źródło: Wirtualne Media

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...