TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Lokalny Zjazd MiŚOT w Wiśle – podsumowanie

Mali i średni operatorzy telekomunikacyjni spotkali się w ramach Lokalnego Zjazdu MiŚOT pod koniec marca w hotelu Crystal Mountain w Wiśle.

Zjawiła się silna reprezentacja przedstawicieli lokalnych operatorów z całej Polski. Organizatorzy podają, że na wydarzeniu gościło 500 uczestników. Udział wzięło też 40 partnerów i sponsorów.

W tym miejscu na ISPortal.pl prowadziliśmy relację na żywo z wydarzenia.

Ciągły rozwój i wspólne działanie

Wśród tegorocznych nowości warto wyróżnić multimedialną aplikację, która służyła za przewodnik dla uczestników. Dużym zainteresowaniem cieszyła się towarzysząca jej grywalizacja m.in. pod postacią konkursu ze skanowaniem kodów QR. Doliczono się 330 aktywnych użytkowników aplikacji, którzy wygenerowali 17 tys. sesji.

Atrakcji nie zabrakło również wieczorem, gdyż w przygotowanej przez organizatorów Melinie uczestnicy Zjazdu mogli wspólnie obejrzeć mecz Polska – Albania. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem Polaków, więc humory dopisały.

Zjazd MiŚOT wystartował oficjalnie 28 marca wykładem ekonomisty Krzysztofa Zawadzkiego “Konsolidacja sektora telekomunikacyjnego – trend czy konieczność? Jak to robią inni?”. Ekspert odpowiedział na pytanie: dlaczego firmy łączą się oraz jakie przynosi to skutki?

Krzysztof Czuszek, prezes MiŚOT S.A., zapowiedział, że nadchodzący rok będzie Rokiem Konsolidacji MiŚOT-ów. Odniósł się też do działań mających na celu wspieranie małych i średnich operatorów:

– Udało się zaktywizować 400 MiŚOT-ów. Napisaliśmy też kilka artykułów, wysłaliśmy też listy otwarte. Nie zawsze było miło, ale przekazaliśmy, co uwiera małych i średnich operatorów. Mam pewne obawy, że administracja nie zrozumiała naszych komunikatów. Może trzeba im tłumaczyć prostszymi słowami?

Krzysztof Czuszek nie omieszkał wspomnieć też o temacie PIT, który od miesięcy rozgrzewa dyskusje pośród przedstawicieli branży telekomunikacyjnej (pisaliśmy o tym na ISPortal.pl m.in. tu oraz tu):

– Nauczyliśmy się koordynować przekazywane informacje. Nie boimy się, a przede wszystkim zrealizowaliśmy jeden z celów: nie dopuściliśmy, aby pewne tematy przycichły.

Paneliści na Zjeździe zgodnie przyznali, że unijne przepisy prawa powstają z myślą o krajach, w których działają wyłącznie duzi operatorzy. Mali i średni muszą działać wspólnie, aby przekazać, że MiŚOT-y są znaczną siłą na rynku.

Nowości w Grupie

Ważne miejsce w harmonogramie wydarzenia zajęła prezentacja produktów i usług Grupy MiŚOT. Paweł Białas opowiedział o Sklepie MiŚOT, a Aleksandra Czerech przedstawiła nowe perspektywy Lokalni.pl. Zapraszamy również na stronę misot.pl.

Marcin Pilak i Sebastian Kachel mówili o projekcie TeleCentrum. Inicjatywa trwa od 10 lat i udało się przekroczyć milion połączeń. Więcej o TeleCentrum dowiecie się tutaj. Maciej Linscheid mówił o MdS (MiŚOT dla Security). Ruszyły pierwsze wdrożenie usługi cyberbezpieczeństwa TSEC. O MdS przeczytacie tutaj.

– Potrzebujemy zasięgu – tymi słowami Tomasz Brol z MdI zaprosił lokalnych operatorów do współpracy. Na łamach ISPortal.pl znajduje się raport z budowy polskiej sieci LoRaWAN. Tomasz Brol przypomniał też, że eksperci MdI byli mentorami podczas hackathonu HackYeah 2022.

Krzysztof Fujarski, prezes MdM, zaprosił natomiast do czytania ISPortal.pl, magazynu ICT Professional, newslettera MiŚOT PING oraz ISP Forum.

Adam Kossowski i Sebastian Kachel, wiceprezesi MiŚOT S.A., oraz Ilona Malik, prawniczka współpracująca z Grupą, ze sceny mówili o akcjach spółki. Wezwali do wyznaczenia pełnomocników, by móc korzystać z kupna akcji.

Telewizja od MiŚOT-ów

Niektóre przedsięwzięcia charakteryzują się tym, że łatwo je zdefiniować i udostępnić. Inne wymagają bardzo dużo nakładów czasu, energii i finansów, przez co ich uruchomienie trwa. Podobnie było z dwoma projektami, które zostały zapowiedziane w listopadzie ubiegłego roku podczas Lokalnego Zjazdu MiŚOT w Poznaniu. To właśnie wtedy dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju w Grupie MiŚOT Paweł Białas zapowiedział uruchomienie pięciu kolejnych ważnych dla MiŚOT-ów usług. 

Realizacja tak dużych projektów, jak innowacyjne rozwiązanie telefonii mobilnej i telewizji, wymaga wyjątkowego podejścia, które jest specjalnością zespołu rozwojowego Grupy MiŚOT. Innowacyjność polega na modelu, w jakim usługi te będą udostępnianie małym i średnim operatorom telekomunikacyjnym. 

– Na rynku jest już kilka projektów przeznaczonych dla branży telekomunikacyjnej. Ze śmiałością twierdzimy, że ten pozytywnie zaskoczy MiŚOT-y – przekazał Paweł Białas, odpowiedzialny za uruchomienie nowych produktów. 

Przede wszystkim merytoryka

Lokalne Zjazdy MiŚOT nastawione są na merytoryczne wykłady oraz panele dyskusyjne. Nie inaczej było też tym razem.

Dzień „zerowy” Zjazdu to przede wszystkim rozmowy między operatorami w formule Hyde Park. Spotkanie odbyło się bez udziału prasy. Tego dnia miał też miejsce szkolenie MiŚOT Akademii rozwijające kompetencje biznesowe uczestników. Piotr Pytel opowiedział o tym, jak przenieść firmy na wyższy poziom uporządkowania.

W pozjazdowej ankiecie najwyżej oceniono prelekcje dotyczące aspektów prawnych, technologicznych oraz biznesowych. Nie zabrakło tematów na czasie. Paweł Gniadek, Stanisław Tokarski (AGH), Grzegorz Lot (Polenergia), Krzysztof Czuszek (MiŚOT SA) oraz Andrzej Baron (Syrion) dyskutowali o cenach energii.

Małgorzata Świerkosz-Hołysz pojawiła się na scenie, aby opowiedzieć o organizacji uczącej się. Pracownicy uważają, że szkolenie jest jedną z ważniejszych rzeczy oczekiwanych w pracy u operatorów. Połowa z nich dodaje, że mają one wpływ na budowanie morale zespołu. Firmy, które często wysyłają swoich pracowników na szkolenia, mają w wyższą produktywność i wyższy przychód.

O nowych rozwiązaniach dla administracji i biznesu, które zaistnieją wraz z IoT, dyskutowali Marek Nowak, Tomasz Brol, Sebastian Kachel, Robert Bączek oraz Artur Tomaszczyk. Paneliści odpowiedzieli też na pytanie, czy MiŚOT-y mogą na tym zarobić.

Marcin Orocz przedstawił, jak sprzedawać IoT i LoRaWAN w gminie, a Ewelina Grabiec oraz Kamila Mizera – Płaczek (itB Legal) wyjasniły meandry Prawa konsumenckiego. Klaus von Kries z firmy AVM przedstawił wykład pt. Szybki rozwój jest ważny. Poznaj doświadczenia małych i średnich operatorów z Afryki.

Eksperci MdS, czyli Patrycja Hładoń i Marcin Zemła, opowiedzieli o paranoi inspektora podczas prelekcji o intrygującym tytule Dziewięć kręgów piekieł Dantego. Panel dyskusyjny poprzedził inspirujący wykład.

O dotacjach na szerokie pasmo mówiła natomiast Małgorzata Kuczyńska: – W programie FERC pierwszy priorytet związany ze zwiększeniem dostępu do ultraszybkiego internetu jest najbardziej interesujący dla MiŚOT. Konkurs nie jest jednak udostępniony. Nie ma jeszcze gotowych dokumentów z warunkami. Możliwe, że powodem jest brak informacji o tym, kiedy te środki w ogóle będą dostępne.

Czas zabawy

Na scenie pojawił się Paweł Sołtys, prezes Radia 357. Razem z Pawłem Gniadkiem i Sebastianem Kachelem opowiedział o wyjątkowej współpracy 357 z Grupą MiŚOT. 00-357 Zgłoś się! to audycja prezentująca lokalne reportaże i prawdziwe historie ze świata lokalnych społeczności.

Sebastian Kachel o lokalności: – Radio 357 dociera do lokalnych społeczności, a MiŚOT-y też tam są. Zaiskrzyło między nami.

Podczas wieczornych uroczystości poznaliśmy TeleOdpowiedzialnego Roku 2022. Tytuł zdobyła po raz pierwszy firma Beskid Media. Trzy wyróżnienia trafiły do spółek: Syrion, Comnet Multimedia, Miconet (marka Multimetro). Kapituła i organizatorzy podkreślili wysoki poziom tegorocznej edycji konkursu. 

Wszystkie aplikacje zgłoszone w konkursie zasilą Bazę Dobrych Praktyk tworzoną przez Grupę MiŚOT. Operatorzy będą mogli z niej czerpać planując aktywność CSR na swoim terenie.

– Warto dzielić się z MiŚOT-ami swoimi projektami, będziemy je promować i wspierać operatorów. Mam nadzieję, że nasza baza stanie się też inspiracją dla wielu operatorów – mówił prezes Fundacji Lokalni Daniel Piecuch.

Uczestnicy wieczornej antyGali mieli do wyboru Salę Cichą (idealną do prowadzenia rozmów – w hotelowej restauracji) oraz Salę Głośną. Odbył się stand-up Mariusza Kałamagi oraz koncert rockowy grupy Dr Misio.

Lokalne Zjazdy MiŚOT to nie tylko merytoryczne panele dyskusyjne, ale również mniej zobowiązujące rozmowy w kuluarach. Organizatorzy zapowiedzieli, że formuła spotkań branżowych zostanie podtrzymana. Zapraszamy zatem na kolejny Lokalny Zjazd MiŚOT, który odbędzie się już jesienią tego roku.

Michał Koch
Michał Koch
Dziennikarz i researcher. Tworzy teksty o najnowszych technologiach, 5G, cyberbezpieczeństwie i polskiej branży telekomunikacyjnej.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze