TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Nowy, francuski operator hurtowy w Polsce

Na naszym rynku telekomunikacyjnym pojawił się kolejny operator hurtowy. Choć firma bazuje w pełni na kapitale francuskim, przyjęła nazwę Polski Światłowód Otwarty.

Polski Światłowód Otwarty (PŚO) już na starcie dysponuje otwartą siecią szerokopasmową docierającą do ponad 3,7 mln gospodarstw domowych w Polsce. Dostęp do niej będzie oferowany wyłącznie w modelu hurtowym.

Spółka promowana jest jako największy operator wyłącznie hurtowy oferujący operatorom detalicznym otwarty, niedyskryminujący dostęp do sieci szerokopasmowej w Polsce.

PŚO zapowiada też ogromne inwestycje w rozwój infrastruktury światłowodowej. Do 2028 r. planuje wybudować 2 mln nowych linii, by docelowo swoim zasięgiem objąć ponad 6 mln gospodarstw domowych. Proces rozbudowy i modernizacji sieci ma być realizowany jest w standardzie XGS-PON, która ma zapewnić sprzedaż usług internetowych FTTH o prędkości do 5 Gbit/s. U

Udziałowcami Polskiego Światłowodu Otwartego są dwie firmy z Francji: InfraVia Capital Partners specjalizująca się w inwestycjach infrastrukturalnych i technologicznych oraz Grupa Play (przypomnijmy tu, że Play kontrolowany jest przez francuską Grupę Iliad).

Marek Nowak
Marek Nowak
Redaktor naczelny ISPortal, wcześniej związany między innymi z miesięcznikiem Mobile Internet. Artykuły dotyczące nowych technologii publikował także w portalu Trojmiasto.pl. Po godzinach tworzy opowiadania science-fiction, które ukazały się w kilku już pismach literackich (Nowa Fantastyka, Epea, QFant).

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze