Lex pilot do kosza

Jedną z najgłośniejszych rządowych propozycji ostatnich miesięcy, która jednocześnie budziła wielkie emocje pośród operatorów telekomunikacyjnych, był projekt zwany Lex pilot. Dotyczy on umieszczenia na pierwszych miejscach w ofercie telewizyjnej dla klientów programów Telewizji Polskiej. Komisja Sejmowa postanowiła ten projekt odrzucić.

Obecnie obowiązujące Prawo telekomunikacyjne miała zastąpić ustawa Prawo Komunikacji Elektronicznej zwana też lex pilot. Główny sprzeciw budził zapis nakazujący umieszczanie na pierwszych miejscach oferty telewizyjnej programów  TVP1, TVP2, TVP3, TVP Info i TVP Kultura.

W tej sprawie odbyło się w Sejmie wysłuchanie publiczne. 6 marca 2023 roku około 200 przedstawicieli organizacji, instytucji, nadawców i operatorów oraz mediów lokalnych krytycznie wypowiadało się na temat planowanych zmian.

–  Po wysłuchaniu publicznym doszliśmy do wniosku, że ta część najbardziej kontrowersyjna, powinna zostać zmodyfikowana. W przypadku zasady must carry, must offer zdecydowaliśmy się, by nie było ustalonej kolejności kanałów – mówił na posiedzeniu sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii 29 marca 2023 roku Paweł Lewandowski, minister w kancelarii premiera.

Jednak pomimo zmian komisja w głosowaniu postanowiła odrzucić rządowy projekt ustawy w tej sprawie.

Nie jest to jednoznaczne z końcem prac na Lex pilot. Sejm może teraz odrzucić przedstawiony w sprawozdaniu komisji wniosek o odrzucenie projektu. Wtedy projekt ponownie trafi do rozpatrujących go komisji. Ale to może trwać miesiącami, więc póki co widmo podporządkowania wszystkich ofert telewizyjnych TVP zostało odsunięte.

Źródło: wiadomości.wp.pl