TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Rada Ministrów podnosi bezpieczeństwo danych

Usługi online i oferta e-urzędów są coraz popularniejsze. W celu zapewnienia dobrych usług cyfrowych przez administrację publiczną potrzebna jest odpowiednia infrastruktura gwarantująca bezpieczeństwo danych. Na ten cel przeznaczono miliard złotych.

–  W Polsce powstanie Krajowe Centrum Przetwarzania Danych, które zapewni ciągłość usług publicznych, nawet podczas prób cyberataków czy przerw w dostawach prądu. To inwestycja warta prawie 1 mld zł – wyjaśnia Janusz Cieszyński, Pełnomocnik Rządu ds. Cyberbezpieczeństwa.

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy sprawie powstania Krajowego Centrum Przetwarzania Danych. Co było warunkiem niezbędnym do prowadzenia dalszych prac. Zapewni to szybką realizację przedsięwzięcia chociażby poprzez specjalne procedury udzielania zamówień publicznych.

Inwestycja to trzy nowoczesne centra przetwarzania. Stanowić będą część infrastruktury krytycznej. Całość podniesie potencjał administracji publicznej w zakresie bezpieczeństwa przetwarzania, składowania i przesyłania danych.

– Chcemy mieć pewność, że nawet w sytuacji awaryjnej nasze np. dane medyczne, będą odpowiednio chronione. Aby tak było, musimy inwestować w wydajne i skuteczne usługi cyfrowe – mówi minister Cieszyński.

Inwestycja ma również dbać o środowisko. Centra będą wykorzystywały zieloną energię. W dużej części zasilanie oparte będzie na OZE i wykorzystywać technologię wodorową, a ośrodki połączone będą łączami światłowodowymi.

Wraz z przyjęciem projektu ustawy o Krajowego Centrum Przetwarzania Danych Rada Ministrów przyjęła projekt o Centralnej Informacji Emerytalnej. Ma on pomóc w zapewnieniu rzetelnej informacji na temat przyszłych świadczeń emerytalnych. Polki i Polacy odkładają pieniądza nie tylko na koncie ZUS, ale również w PPK, IKE czy wykorzystując różnorodne instrumenty finansowe. Ważne, żeby byli w stanie obliczyć przyszłą emeryturę, co wspomóc ma kalkulator dostępny w rządowej aplikacji. Za przygotowanie aplikacji będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju.

Źródło: gov.pl

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...