TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kto dzwonił: jak sprawdzić właściciela numeru telefonu?

Gdy na ekranie naszego telefonu wyświetla się, że dzwoni do nas ktoś z nieznanego numeru, często zastanawiamy się, czy warto odebrać. Telemarketerzy posiadają szeroką bazę kombinacji, dlatego każdego dnia mogą wykorzystać inną do złożenia propozycji sprzedaży kolejnego produktu czy usługi. Odbieranie od nieznanych numerów może wiązać się również z niebezpieczeństwem.

Oszuści wypracowali rozmaite sposoby, dzięki czemu potrafią okradać ludzi zarówno z pieniędzy, jak i danych, które mogą wykorzystać w nieuczciwy sposób.

Kto dzwonił – sprawdź numer telefonu

Zdarza się, że nie mieliśmy w danym momencie możliwości odebrania połączenia od nieznanego numeru. Po takiej sytuacji często zastanawiamy się, kto dzwonił i czy warto oddzwonić, ponieważ mogło to być coś ważnego. Wtedy sprawdź numer telefonu za pomocą jednego z zaproponowanych przez nas poniżej sposobów. Wystarczy zaledwie chwila, aby dowiedzieć się, czy oddzwaniając, nie narazimy się zmarnowanie kilkunastu minut na niepotrzebną rozmowę z telemarketerem lub, czy uniknięcie odebrania telefonu nie ocaliło nas od stania się ofiarą kolejnego precyzyjnie zaplanowanego przez oszustów przekrętu.

Nie tylko odbieranie połączeń od nieznanych numerów może być niebezpieczne. Uważać powinniśmy także na fałszywe SMS-y chociażby o spłacie raty kredytowej czy konieczności dokonania dopłaty do danej usługi lub przesyłki. W takich wiadomościach zamieszczony jest link, którego kliknięcie może wiązać się z zainstalowaniem złośliwego oprogramowania czy przekierowania na fałszywą stronę namawiającą do “zalogowania się”.

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu?

Pierwszym i najprostszym sposobem na zweryfikowanie pochodzenia danego numeru telefonu jest wpisanie go w wyszukiwarkę internetową. Jeśli wiele osób również próbowało dowiedzieć się, kto jest nadawcą takiego połączenia, w wynikach wyszukiwania zauważymy linki do dyskusji na najróżniejszych forach internetowych odnoszące się do tej konkretnej kombinacji cyfr.

W przypadku gdy naprawdę wiele osób spotkało się z nieprzyjemnymi rozmowami z natrętnymi telemarketerami najczęściej nie będzie konieczne nawet wchodzenie w żaden z linków, ponieważ ostrzeżenie pojawi się na samej górze wyników.

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu w inny sposób? Warto skorzystać z aplikacji TrueCaller. Jest dostępna zarówno na system Android, jak i iOS. Jak podają jej twórcy, program został stworzony, aby ostrzegać użytkowników przed numerami spamowymi, z których dzwonią pracownicy call center.

Z aplikacji na ten moment korzysta już ponad 250 mln użytkowników, którzy na bieżąco zgłaszają numery spamowe. Klasyczne użytkowanie programu polegające na weryfikacji i dodawaniu kolejnych kombinacji do listy jest darmowe. Aplikacja współpracuje z serwisem Yelp, dzięki któremu użytkownicy mają dostęp do bazy kontaktów do najróżniejszych firm, organizacji czy zakładów usługowych. Istnieje możliwość wykupienia konta premium pozwalającego na sprawdzenie szczegółowych informacji o poszczególnych numerach telefonów.

Jak zablokować nieznane numery telefonów?

W przypadku chęci zablokowania połączeń od nieznanych numerów istnieje taka możliwość w systemie telefonu. Można to z łatwością zrobić na urządzeniach z Androidem, iOS i innych. Procedura w każdym przypadku jest bardzo podobna.

W zależności od marki telefonu poszczególne kategorie ustawień mogą się nieco różnić, należy jednak odnaleźć tę związaną z połączeniami. Dalej trzeba wybrać opcję automatycznego odrzucania połączeń bądź wyciszania nieznanych dzwoniących. Opcję tę można w dowolnym momencie wyłączyć.

Jak zablokować nieznane numery w jeszcze inny sposób? W przypadku, gdy zainstalowałeś na swoim urządzeniu aplikację TrueCaller, można dołączyć wybrane pozycje do tzw. czarnej listy, tym samym umożliwiając im wykonywanie do Ciebie połączeń. Jeżeli jakiś numer został wiele razy zgłoszony przez użytkowników, TrueCaller sam zapobiegnie próbie kontaktu.

Informacja o numerze telefonu – które dane są publiczne?

Weryfikując daną kombinację cyfr, będziesz w stanie pozyskać kilka istotnych informacji o numerze telefonu. Dowiesz się, z jakiego kraju, a czasami nawet województwa zostało wykonane połączenie oraz, czy dzwoniący posłużył się telefonem komórkowym czy stacjonarnym. Często uda Ci się dowiedzieć również, z usług którego operatora korzysta właściciel numeru.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...