TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

W Ukrainie powstała aplikacja do namierzania rakiet i dronów

Aplikacja ePPo powstała by wspomóc obronę powietrzną Ukrainy. Stworzyła go grupa tamtejszych programistów w konsultacji z ukraińskim wojskiem. Aplikacja pozwala zgłaszać pojawienie się wrogich obiektów latających i podać ich pozycję. To ułatwia i przyspiesza ich namierzenie i zestrzelenie przez siły obronne.

Aplikacja ePPo pozwala przesyłać informacje o zaobserwowanych celach powietrznych takich jak pocisk manewrujący lub dron-kamikadze. Wystarczy otworzyć aplikację i skierować urządzenie z nią w stronę obiektu. Następnie trzeba wybrać ikonę określającą jaki obiekt zaobserwowaliśmy: bezzałogowiec, rakieta, śmigłowiec czy samolot. Całą procedurę kończy naciśnięcie czerwonego przycisku.

Hennadiy Suldin, jeden z twórców aplikacji mówi o tym, że dane z terenów wiejskich  o rakietach rosyjskich wojsk są istotne dla obrony powietrznej. Na razie jednak aplikacja działa tylko na Androida. Chociaż w planach jest również wersja na iOS, która obecnie jest w fazie testów.

Pierwsze sukcesy

Dzięki wykorzystaniu aplikacji już odnotowane zakończone sukcesem działania. Obywatele Ukrainy pomogli wojsku namierzyć i zestrzelić rosyjski pocisk manewrujący Kalibr. Informacje o tym fakcie przekazał jeden z deweloperów – Hennadiy Suldin.

22.10.22 rano na południu Ukrainy miało miejsce pierwsze bojowe użycie aplikacji ePPO na rosyjskim pocisku manewrującym. „Kalibr” leciał na bardzo małej wysokości i ze względu na osobliwości terenu nie był lokalnie obserwowany. Ale kilku czujnych obywateli zobaczyło go i po prostu zaalarmowało wojsko przez aplikację ePPO. Nasi artylerzyści przeciwlotniczy otrzymali oznaczenie celu w kilka sekund, mieli wystarczająco dużo czasu i zestrzelili «Kalibr» z MANPADS «Igła» bez zbędnych problemów jak na symulatorze. Dobra robota, bardzo dziękuję!  – napisano w informacji.

Okazuje się, że prosta aplikacja ePPo jest bardzo skuteczna i sprawdza się jako element walki z Rosją.

Źródło: wnp.pl, ua.news, play.google.com

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...