Korzystając Google Analytics łamiesz RODO

prawo

We Francji pojawiła się przełomowa decyzja dotycząca internetu. Wszystko za sprawą Narodowej Komisji ds. Informatyki i Wolności (CNIL), która uznała, że wykorzystywanie Google Analytics łamie ustawę o danych osobowych (RODO). To nie pierwsza taka decyzja w Europie.

 „CNIL zauważa, że dane użytkowników Internetu gromadzone przez Google Analytics używane przez miliony stron internetowych do mierzenia zachowania użytkowników Internetu są przekazywane do USA z naruszeniem RODO”- podano w uzasadnieniu decyzji.

CNIL oparła decyzję na wyroku „Schrems II” z 16 lipca 2020 r. Dotyczył on przekazywania danych osobowych z Europy do Stanów Zjednoczonych. Uznano wtedy, że w świetle przepisów europejskich jest to problematyczne.

Dlatego do strony, która korzysta z Google Analytics, zwrócono się o dostosowanie jej do obowiązujących przepisów lub zaprzestanie korzystania z tego wątpliwego prawnie narzędzia. Nazwy strony nie podano do informacji publicznej.

Niedawno podobną decyzję podjął sąd w Austrii. Jeśli takie werdykty będą się powtarzały, Google Analitycs będzie musiało całkiem zniknąc z Europy.

Źródło: bankier.pl