TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Korzystając Google Analytics łamiesz RODO

We Francji pojawiła się przełomowa decyzja dotycząca internetu. Wszystko za sprawą Narodowej Komisji ds. Informatyki i Wolności (CNIL), która uznała, że wykorzystywanie Google Analytics łamie ustawę o danych osobowych (RODO). To nie pierwsza taka decyzja w Europie.

 „CNIL zauważa, że dane użytkowników Internetu gromadzone przez Google Analytics używane przez miliony stron internetowych do mierzenia zachowania użytkowników Internetu są przekazywane do USA z naruszeniem RODO”- podano w uzasadnieniu decyzji.

CNIL oparła decyzję na wyroku „Schrems II” z 16 lipca 2020 r. Dotyczył on przekazywania danych osobowych z Europy do Stanów Zjednoczonych. Uznano wtedy, że w świetle przepisów europejskich jest to problematyczne.

Dlatego do strony, która korzysta z Google Analytics, zwrócono się o dostosowanie jej do obowiązujących przepisów lub zaprzestanie korzystania z tego wątpliwego prawnie narzędzia. Nazwy strony nie podano do informacji publicznej.

Niedawno podobną decyzję podjął sąd w Austrii. Jeśli takie werdykty będą się powtarzały, Google Analitycs będzie musiało całkiem zniknąc z Europy.

Źródło: bankier.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Nowy, uniwersalny kabel kanalizacyjny w xbest.pl

OPTIX Saver LSZH ZW-NOTKtsdDb UNMC301 to zewnętrzno-wewnętrzny kabel, będący uzupełnieniem rodziny wielotubowych, magistralnych światłowodów...

Czy Apple na Let Unfastened zaprezentuje funkcję edycji zdjęć opartą na AI?

Apple ma pracować nad funkcją edycji zdjęć, która wykorzystuje sztuczną inteligencję. Możliwe, że zaprezentuje...

Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT – stan prac

Mijają dwa lata od rozpoczęcia budowy nowoczesnego Centrum Przetwarzania Danych Grupy MiŚOT. Powstaje ono...

mObywatel 2.0 także dla przedsiębiorców

Prowadzenie małej firmy to wielkie wyzwanie. Dotyczy to jednoosobowej działalności gospodarczej, ale też trochę...