Korea Południowa i 5G

554
fot. Pixabay

Koreańskie Ministerstwo Nauki i ICT podało, że sieć 5G osiągnęła średnią prędkość pobierania na poziomie 656,6 Mbps. To statystyki oparte na podstawie testów w Seulu oraz sześciu innych dużych miastach.

Jeszcze rok temu w Korei Południowej średnia prędkość badana na tym samym terenie wynosiła 158,53 Mbps. Wówczas działała jeszcze w technologii 4G LTE – tak podawało ministerstwo. Dzięki 5G, prędkość pobierania oferowana przez koreańskich operatorów wzrosła ponad czterokrotnie. Dokonali tego w zaledwie rok. Ostatnich pomiarów dokonano w okresie od stycznia do czerwca tego roku.

Średnią prędkość pobierania analizowano u trzech największych operatorów krajowych: SK Telecom, KT oraz LG Uplus. Średnia prędkość pobierania dla osób korzystających z ich usług wynosi kolejno 789 Mbps, 652 Mbps i 528,6 Mbps. Natomiast średnia prędkość wysyłania wynosi sporo mniej, bo zaledwie 63 Mbps.

Testów dokonywano w zatłoczonych obszarach oraz w komunikacji miejskiej, co oznacza, że mówimy o rzeczywistym wyniku, a nie badaniu maksymalnych możliwości sieci, gdy nikt z niej nie korzysta. Łącznie przeprowadzono 11 tys. pomiarów.

Już wkrótce wartości te mogą być znacznie wyższe. Korea Południowa aktualnie wykorzystuje architekturę sieci 5G NSA (non-standalone), łączącej 5G oraz LTE i w paśmie radiowym 3,6 GHz. Jeszcze w tym roku mają zostać przeprowadzone prace modernizacyjne do 5G SA (standalone) i uruchomienie fal milimetrowych. Niedawno z zastosowaniem mmWave i MU-MIMO, Samsung rozpędził sieć bezprzewodową do rekordowej prędkości.

Obecnie w Seulu dostępem do sieci 5G oferowanej przez trzech głównych operatorów objęto już prawie całe miasto. Jak podało ministerstwo, pod koniec lipca zasięgiem pokryto już powierzchnię 425,5 km kw., wyłączając jedynie tereny leśne, należące do miasta. Łącznie Seul posiada 605,2 km kwadratowych.

Źródło: dobreprogramy.pl