TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Kredyty hipoteczne przez internet. Wielu ludzi może stracić pracę

Banki wprowadzają zdalne kredyty hipoteczne. To ostatni bastion bankowości. Opinie są podzielone, czy to jest dobry pomysł.

Dotychczas, aby otrzymać kredyt hipoteczny trzeba było przyjść do banku. Klient podpisywał wniosek kredytowy i przynosił kolejne dokumenty, co czasami wymagało kilku spotkań. Teraz niemal wszystkie czołowe banki umożliwiają zdalne wnioskowanie o kredyt mieszkaniowy, a dokumenty są przesyłane pocztą lub drogą elektroniczną. Zmiany przyspieszyła pandemia. Wizyta w oddziale jest konieczna, tylko aby podpisać umowę. Ale i to ma się zmienić.

Rzeczpospolita z jednej strony przyznaje, że cyfryzacja kredytów mieszkaniowych byłaby korzystna dla klientów, a bankom przyniosłaby oszczędności. Jest też druga strona medalu. Będą zmniejszane oddziały, a w rezultacie ludzie będą tracić pracę.

Dziennik zauważa, że zamykanie oddziałów i w konsekwencji zwalnianie zatrudnionych w nich pracowników trwa od lat. Koronawirus ten proces przyspiesza. W końcu czerwca klienci odwiedzali placówki o 20–30 proc. rzadziej niż przed pandemią. Zamykanie oddziałów przyspiesza też z powodu spadku rentowności banków, co jest skutkiem niemal zerowych stóp procentowych i dużego wzrostu odpisów na niespłacane kredyty.

Źródło: Rzeczpospolita

PRZECZYTAJ NAJNOWSZY NUMER isprofessional

Najnowsze

Gmail i nowy sposób odpowiadania na e-maile

Gmail wprowadza zmianę. Będzie to nowy sposób odpowiadania na e-maile. Dla fanów czatów, który...

Programy CAD – projektuj bez ograniczeń z ZWCAD

ZWCAD 2024 to intuicyjne i kompleksowe oprogramowanie CAD, które umożliwia użytkownikom tworzenie precyzyjnych rysunków...

Nowość w Google Maps przydatna przy parkowaniu

W Google Maps kolejne nowe funkcje. Tym razem dotyczy to Android Auto, chociaż w...

Fundacja Lokalni została organizacją pożytku publicznego

W Krajowym Rejestrze Sądowym 21 listopada pojawił się wpis z informacją o nadaniu Fundacji...