TECHNOLOGIA · CYBERBEZPIECZEŃSTWO · BIZNES

Koniec działania satelity Hot Bird 13C. Co z polskimi kanałami?

Francuski operator satelitarny Eutelsat podjął działania zmierzające do zakończenia funkcjonowania satelity Hot Bird 13C. Znajdujące się tam transpondery zostają przeniesione na Hot Birda 13G. Dotyczy to również tych, które powiązane są z polskimi platformami cyfrowymi jak Polsat Box i Canal+. Do końca lipca migracja stacji ma być zakończona.

Na tę chwilę Hot Bird 13C nie jest już wykorzystywany do nadawania kanałów telewizyjnych, radiowych czy usług transmisji danych. Trwa przenoszenie transponderów funkcjonujących na satelicie. Polscy nadawcy rozpoczęli migrację w nocy z 30 na 31 maja i nastąpiły wtedy przerwy w odbierze poszczególnych stacji.

Zmiany dotyczą m.in.:
– transponderów transpondery Canal+ ,
–  Polsat Box,
– TVN Warner Bros. Discovery,
–  Eurosportu.

Polskie transpondery na satelicie Hot Bird 13C odpowiadały również za nadawanie stacji niekodowanych:
– TVP Info,
– Stars.TV,
– .tv,
– 4fun Kids,
– 4fun Dance,
– Eska TV Extra,
– Antena HD,
– Power HD,
– Nuta TV,
– Nuta Gold,
– TVC,
– Red Carpet TV oraz rozgłośni radiowych.

Migracje transponderów do końca lipca

Do końca lipca przeprowadzone zostaną pozostałe migracje transponderów z satelitów Hot Bird 13B i Hot Bird 13E. Kanały telewizyjne mają trafić na Hot Birda 13G, chociaż nadal jest on w fazie testów.

Ostatnie zmiany sprawiły, że jakoś sygnału nadawanego przez Polsat Box i Canal+ poprawiła się. Widać to we wschodniej Polsce. W zachodniej Polsce w przypadku niewystarczająco dobrze zainstalowanej anteny lub niekorzystnych warunków atmosferycznych może dojść natomiast do nieznacznego pogorszenia odbioru.

Zmiana ta nie powinna jednak wymagać żadnych działań po stronie użytkowników danych stacji. Nie wymaga ona przestawiania anten satelitarnych. Stacje nie będą znikać z listy w dekoderze. Hot Bird 13G swoim zasięgiem obejmuje Europę, Północną Afrykę i Bliski Wschód.

Źródło: wirtualnemedia.pl

Klaudia Wojciechowska
Klaudia Wojciechowska
Redaktorka ISPortal i ISProfessional. Dziennikarka telewizji lokalnego operatora telekomunikacyjnego Ret-Sat1. Absolwentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim ze specjalizacją filmoznawstwo i nowe media.

przeczytaj najnowszy numer isporfessional

Najnowsze