Główny Urząd Statystyczny: spadek inflacji potwierdzony

Fot. Freepic

Już w szybkim szacunku wskaźnika cen towarów i usług opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny podana była inflacja za maj na poziomie 13 proc. To kolejny spadek po 14,7 proc. w kwietniu i 16,1 proc. w marcu. Teraz pełne zestawienie GUS potwierdziło te dane.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju 2023 r. w stosunku do adekwatnego miesiąca roku 2022 wzrosły o 13 proc. Ceny towarów odnotowały wzrost o jeden procent wyższy niż usługi. W przypadku towarów jest to 13,3 proc., a w przypadku usług – 12,3 proc.

Ceny rok do roku i miesiąc do miesiąca

W zestawieniu z poprzednim miesiącem ceny towarów i usług utrzymały się na tym samym poziomie. Różnice utrzymują  się na  poziomie do jednego procenta. W przypadku transportu nastąpił nawet wyraźny spadek o 4,3 proc. Natomiast wyrównanie ogólnego wskaźnika wyrównały wyższe wzrosty cen w obszarze zdrowia – 1,9 proc.

W zestawieniu z majem 2022 r. nadal największa różnica widoczna jest w żywności i napojach bezalkoholowych – 18,9 proc. Dlatego pomimo ciągłego spadku inflacji przy codziennych zakupach trudno to zauważyć. Użytkowanie mieszkania i nośniki energii również mają wzrost cen przewyższający inflacje, bo jest to 16,1 proc.

Inflacja w telekomunikacji

Chociaż w zestawieniu z poprzednim miesiącem w łączności nie nastąpił ruch w cenach, to w porównaniu z majem 2022 r. widoczny jest wyraźny wzrost cen – 9,3 proc.

Usługi telekomunikacyjne w tym zestawieniu odnotowały wzrost cen o 9,7 proc. Sprzęt telekomunikacyjny ma niewielki cenowy spadek – 2,2 proc.

Źródło: stat.gov.pl